Daha verimli reklamlar için...

Daha verimli reklamlar için...

Yeniden Pazarlama (Remarketing)

Yeniden pazarlama, web sitenizi ziyaret eden kullanıcı ile tekrardan iletişime geçme seçeneğidir. Bu sayede daha önce markanız / web sitenize bakmış kullanıcılara tekrardan kendinizi hatırlatmış olup düşük maliyetlerle dönüşüm elde edebilme fırsatı yakalarsınız. Örnek olarak; yalnızca yeniden pazarlama kitlesi için özel bir kampanya oluşturabilir, yalnızca onların görebileceği ve belirli bir ürüne ait reklam metinleri ve bannerlar oluşturarak ürünü yeniden incelemeleri için tetikleyici ibarelere yer verebilirsiniz. Sonrasında bu kitleye ilişkin dönüşüm tahminlerini incelediğinizde karşılaşacağınız rakamlar yüzünüzü kesinlikle güldürecektir.

 

Cihazları Hedefleme

Mobil dönüşüm tahminleriniz masaüstüne göre daha mı düşük? Mobil sitenize ait servislerinizi geliştirebilirsiniz veya masaüstü kullanıcılarına odaklanabilirsiniz. Teklif ayarlamalarınızı cihaz performanslarına göre ayarlayabilirsiniz. Bu değişikliği yaparken her sektör ve ürüne uygun olarak bu oranların değişiklik göstereceğini unutmayın. Adwords verilerinizi detaylı bir şekilde inceleyerek mobil, bilgisayar ve tabletler için düzenleyeceğiniz teklif oranları ile rakiplerinizin önüne geçebilir ve daha düşük maliyetlerle dönüşüm elde edebilirsiniz.

 

Mobil Hedef Kitlenizi İhmal Etmeyin

Bilindiği gibi son yıllarda internet trafiğinin geniş bir kitlesi mobile kaymış durumda ve akıllı telefon kullanıcılarının sayısı ise her geçen gün yükselmektedir. 2018 yılında mobil trafiğin ortalama %60 oranında yükselmesi beklenmektedir. Bu sebeple reklamlarınızda mobil kullanıcılar için özelleştirmeler yapabilirsiniz. Yalnızca mobil cihazda aktif olan direkt telefon ile aramaya yönlendiren reklamlar ya da tanıtımını yaptığınız uygulamanız için kurgulayacağınız uygulama indirme kampanyaları ile mobil kullanıcılar için etkili bir reklam oluşturabilirsiniz.

 

Reklamlarınızın Alaka Düzeyi

Kullanıcılar bağlantınıza niçin tıkladı? Bir ürün öneriyorsanız, reklama tıkladıklarında yönlendirildikleri sayfada ürünü o an gördüklerinden emin olun. Ürününüzü promosyonların ya da köprü linklerin arkasında saklamayın. Eğer saklarsınız kullanıcı alakasız bir sayfaya gittiğini düşünecek ve hemen sitenizden ayrılacaktır. Bu da sitenizin hemen çıkma oranının (bounce rate) artmasına neden olacağı gibi potansiyel müşterilerinizi de kaybetmenize neden olacaktır.

 

Görsel ve Butonlarınızın Anlaşılır Olmasına Dikkat Edin

Hareket çağrısına sahip grafik veya butonlar varsa tasarımın açıkça bunu belirttiğinden emin olun. Sitenize gelen kullanıcılara sunacağınız sade ve anlaşılabilir bir arayüz ziyaretlerini dönüşüm ile sonuçlandırma oranını artıracaktır. Çünkü karmaşık ve butonların uygun yerde olmadığı sitelerde kullanıcılar yabancılık çekecek ve hemen sitenizden ayrılacaktır. Eğer tıklanabilir görselleriniz varsa bunları belirtecek ibarelere yer vermeniz gerekir ve butonları sitenizde doğru yerlere yerleştirmeniz en iyi performansı elde etmenize yardımcı olacaktır.

 

URL, Ufak Bir Detay…

Küçük detaylar birleştiğinde büyük farklılıklar yaratmaktadırlar. Bu kısım daha çok SEO ile alakalı fakat kalite puanını yükseltmek için reklam çalışmalarınızda da URL’lerinize dikkat etmeniz sizin için yararlı olacaktır. Bu sebeple reklamlarınızda kullandığınız yönlendirme linklerinin hepsinde genel arama terimlerini kullanmak yerine hedeflediğiniz anahtar kelimelerinize yönlendirme URL’nizde yer verin. Bu sayede reklam grubunuzda daha alakalı URL’ler kullandığınız için kalite puanınızda iyileştirme olacaktır.

Daha önce ele aldığımız Sosyal medya Reklam Yönetimi yazısını okumanızı öneriyoruz