E Ticaret Siteleri İçin Alan Adı

E Ticaret Siteleri İçin Alan Adı

Web siteleri  önem taşıyan alan adları e-ticaret siteleri için daha fazla önem taşımaktadır.Kullandığınız alan adları sitenizin, projenizin marka olma özelliğini taşır.Hadi şimdi kurmak istediğiniz e- ticaret siteniz için alan adı seçerken neleri dikkate almalıyız inceleyelim;

Alan Adı Uzantısı

 En çok tercih edilen alan adı uzantısı .com’dur.Herkesin aklına yer eden bu uzantı sizin de tercihiniz olmalıdır.Örneğin  bir müşteri bu ürünü nevarsa dan aldım derse bu ürüne sahip olmak isteyen kişide direk nevarsa.com uzantısını kullanıp oradan alışveriş yapacaktır.Fakat sizin siteniz nevarsa.net  ise  bu akla gelmeyecektir.E-ticaret sitelerinnde müşteriler referansla gelir bu nedenle alan adı uzantısı önemlidir.

Benzer Domainlerden Kaçınmak

 E-ticaret siteleri genelde popüler adını duyurmuş sitelere benzer isimler seçerek o sitelere gelen müşterilere sahip olacaklarını zannederler. Fakat bu yanlış bir seçimdir. Zaten siteler popüler olduğu için müşteriler benzerini ayırt edebilmektedir ve isim benzerliği güven oluşturmaz. Bazı durumlarda bu popüler siteler karışıklıklar yaşamamak için yasal yollara başvurabilirler.

Alan Adı Fikir Oluşturmalı

 Satışını yaptığınız ürün grubuna göre göre isimler bulmak  müşterinin ismi duyduğu anda neler satıldığını tahmin edebilmesi  başarınızı ve satışlarını artırır. Fikir vermeyen e-ticaret siteleri kendini tanıtmak için daha fazla bütçe ayırmak zorunda kalabilir.

Arama Motoru

 E- ticaret sitenizde alan adınızın sıkça geçmesi yada sattığınız bir ürüne ait anahtar kelimenin geçtiği alan adı o sitenin seo’su için önemlidir.

Türkçe Karakter Kullanımı

 Alan adlarında Türkçe karakter sorun olmaktadır. Bu nedenle pek tercih edilmezler. Artık müşterilerde Türkçe karakter bir isim duyduklarında onu Türkçe karaktersiz olarak yazarak aramayı uygun görür hale gelmişlerdir.Ayrıca Google Türkçe karakterli aramaların Türkçe karaktersiz versiyonlarını da lisetelemeketedir. Bu sebeplerden  dolayı Türkçe karakter alan adlarını tercih etmemelisiniz.

Uzun Alan Adları Sorunu

 Arama motorları kısa alan adlarını daha çabuk benimser.Ayrıca uzun alan adlarının  yazımında yapılan yanlışlıklarda büyük sorundur .En az karakterli adlar en akılda kalan ve ilgi gören adlardır.

Aranma Oranı

 E-ticaret sitenizde alan adı belirlerken  aranma oranınıda gözardı etmeyin.Belki belirlediğiniz kelimenin eş anlamlısı daha çok tercih edilyor olabilir.

Daha önce elealdığımız E-Ticaret Akımı yazımızı da okumanızı öneririz.