Facebook Reklam Modelleri Nelerdir ?

Facebook Reklam Modelleri Nelerdir ?

Markaların sosyal medyanın kuvvetini keşfetmesi ile birlikte sosyal paylaşım sitelerinde reklam vermek büyük önem kazandı. Durum böyle olunca Google reklamlarının yanında Instagram, Twitter, Facebook reklamları da firmalar için ciddi bir trafik kaynağı olmaya başladı. MedyaRun olarak 2014 yılından buyana Ankara'da sosyal medya yönetimi  hizmeti sunuyoruz ve size bu yıla kadar edindiğimiz değerli bilgileri sunuyoruz. 

Özellikle de değişik reklam modelleri sunan Facebook, online satış yapan markalar için diğer sosyal paylaşım siteleri arasında öncelikli olarak kullanılmaya başlandı.

Neden Facebook Reklamları?

We Are Social ve Hootsuite tarafından yayınlanan “Digital in 2017 Global Overview” raporunda yer alan sosyal medya kullanıcı istatistikleri de bunun ne kadar haklı bir seçim olduğunu görebilirsiniz.

2017 Haziran ayında yayınlanan rapora bakılırsa Facebook’un 2 milyarı aşkın aktif kullanıcısı bulunuyor. Ayrıca Türkiye’de Facebook en çok kullanılan sosyal medya kanalları arasında 2. sırada yer alıyor. (1. Youtube)

Markalar günde 3 saatini sosyal medya platformlarında geçiren hedef kitlelerinin bu yönünü değerlendirip güzel bir yöntem ile reklam veriyor.

Peki markaların Facebook üzerinden hedefledikleri kitleye ulaşmak için en iyi ve en etkili reklam modeline karar verirken nelere dikkat etmesi gerekiyor ?

Dilerseniz önce Facebook reklam modellerinin neler olduğuna bakalım.

Facebook Reklam Modelleri Nelerdir ?

Facebook reklam yöneticisi üzerinden reklam vermek istediğinizde öncelikle kampanya amacınızı belirlemenizi ister. Kısacası Facebook size reklam verme amacınıza uygun modeller sunar.

Bu reklam modelleri şunlardır:

İnsanları İnternet Sitenize Çekme

Bu reklam modelinin amacı genel olarak Facebook üzerinden internet sitenize trafik sağlamak ve gelen trafiği bir şekilde sizin için kıymetli hale getirmektir. Bir ürün satmak, ziyaretçinin mailini toplamak veya marka bilinirliği sağlamak adına markanızı duyurmak için değerlendirilebilir.

İnternet sitenizdeki dönüşümleri arttırma

Bu reklam modelinin temel hedefi internet siteniz üzerinden alacağınız dönüşümleri arttırmaktır. Önce reklam modeli ile hemen hemen benzer şekilde çalışır, ekstra olarak reklamı oluştururken Facebook’a reklam verme amacınızı belirtirsiniz. Bu sitenize kaydolma, sepete ürün ekleme veya alışverişi gerçekleştirme gibi bir seçenek olabilir. Amacınızı bildirdikten sonra Facebook sitenize yerleştirmek üzere dönüşüm kodu verir. Böylece dönüşüm sağlamanız için Facebook da size yardımcı olmaktadır.

 

Gönderilerinizi öne çıkarma

Daha önce Facebook sayfanızda yayınladığınız bir gönderinin artık çok yorum, çok beğeni gibi etkileşim almasını istiyorsanız bu reklam modeli seçilebilir. Belirleyeceğiniz bütçe dahilinde Facebook seçeceğiniz gönderiyi öne çıkartarak daha çok popüler hale gelmesini sağlayacaktır. Bu reklam çeşiti özellikle herkesin duymasını isteyeceğiniz, viral olabileceğini düşündüğünüz sayfa gönderilerinde kullanılabilir. Örnek olarak bir yarışma duyurusu.

 

Sayfanızın tanıtımını yapma

Özellikle yeni açılan Facebook sayfalarında en fazla kullanılan reklam çeşiti sayfa tanıtımı yapmanızı sağlayan bu reklam modelidir. Bütçe, kreatif ve hedef kitlenizi belirleyip sayfanızın daha çok kişi tarafından beğenilmesini sağlamak üzere bu reklam oluşturulabilir.

Uygulamanızın yüklenmesini sağlama

Reklam verme amacınız bir iOS veya Android uygulamasını geniş bir kitle tarafından yüklenmesini sağlamak ise sizin için en ideal reklam modeli Uygulamanızın yüklenmesini sağlama olacaktır. Uygulamanızın hali hazırda Google Play Store veya Apple App Store mağazalarında yayında olması gerekir. Ücretli veya ücretsiz uygulamalarınızı tanıtabilirsiniz.

Uygulamanızdaki Etkileşimleri Arttırma

Amacınız uygulamanızdaki etkileşimleri arttırmak ise bu reklam modeliyle uygulamanızı esasen indirmiş olan kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Uygulamayı kullanmak üzere onları yönlendirebilirsiniz.

İşletmenizin Yakınındaki Kişilere Erişme

Şayet fiziksel olarak ulaşılabilir bir mağazanız veya işletmeniz varsa bu reklam modeli sayesinde size uzak olmayan kullanıcıları hedefleyerek onları ziyarete yönlendirebilirsiniz. Bu reklam modeli daha çok yerel çalışan kafe, restoran gibi işletmeler için yararlı olabilir.

Etkinliğinize Katılımı Arttırma

Yakın zamanda düzenleyeceğiniz bir etkinlik mevcut ise Facebook’un bu reklam modeli ile katılımı artırabilmeniz muhtemel. Etkinliğinizi öne çıkartarak hedeflediğiniz topluluğa gösterebilir ve onlara katılıp katılmayacaklarını sorabilirsiniz.

İnsanların Teklifinizi Almasını Sağlama

Belirli bir hedef kitlesine yönelik bir kampanya uygularsanız bu reklam türü sizin için ideal olur. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili bir indirim veya benzer bir durumu tanımladığınız hedef kitledeki insanlara sunabilirsiniz. Bu tekliften yararlanmak isterlerse etkileşime geçerek e-mail adreslerine teklifin detaylarını alabilirler. Facebook bu reklam türünde kaç kişinin tekliften yararlandığını gösterir ancak size kişiler hakkında detay vermez

Video Görüntülemeleri Elde Etme

Yeni reklam türlerinden biri olan video görüntülemeleri pekçok firma tarafından etkin olarak kullanılmaya başlandı. Hazırlayacağınız bir videoyu öne çıkartarak hedef kitleniz tarafından izlenmesini sağlayabilirsiniz.

Daha önce ele aldığımız daha verimli reklamlar yazısını okumanızı öneriyoruz.