Medya Planlaması

Medya Planlaması

Teknolojik gelişmeler insan hayatını kolaylaştıran en büyük etkenlerden biridir. Ayrıca bu gelişmeler işletmelere de oldukça yarar sağlıyor. Özellikle de sosyal medya kullanımı işletmelerin büyüme hedeflerine olumlu bir katkı oluşturuyor. Bunun içinde profesyonel bir medya planlamasının yapılması gerekir. Medya planlaması sizi dijital dünya içerisinde lider konuma yükseltir. Bunun için hazırlanan alt yapının profesyonel bir şekilde olması gerekir. Yapılacak olan planlamanın da detaylara kadar inilmesi gerekir. Bu planlama işlemi uzmanlık isteyen bir konu olduğundan dolayı bu alanda hizmet veren noktalardan destek almak yararınıza olacaktır.

Medya Planlamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk dikkat edilmesi gereken çalışma ürün analizinin yapılmasıdır. Ürün analizi sayesinde hedef kitlenin ihtiyaçları daha doğru bir şekilde belirlenir ve buda sizin çalışmanıza olumlu olarak yansır. İlgili ürün veya hizmet içeriğinin hangi kitleye uygun olduğu ve yapılacak olan reklam çalışmasının nasıl bir içerik ile hazırlanarak vurgu yapılması gerektiği noktalarına da mutlaka değinilmesi gerekir. Ayrıca hedef kitlenin yaşı, mesleği, eğitimi gibi hususlarında medya planlaması içerisinde dahil edilmesi gerekiyor. Bu detaylara dikkat edildiğinde ortaya profesyonel bir sonuç çıkacaktır.

Hangi Medya Araçları Tercih Edilecek

Medya planlamasında en önemli etkenlerden biri de hangi medya aracının tercih edileceğidir. Hangi bölge hangi iletişim araçlarını kullanıyor bunun belirlemesi yapılarak planlama yapılması gerekir. Bir kesim televizyon izleme oranı açısından yüksek olabilir, diğer kesim ise sosyal medya kullanımı açısından yüksek oranlara sahip olabilir. En iyi medya iletişimini belirlemek sonuca daha iyi bit şekilde ulaşmanıza olanak sağlayacaktır.

Bütçenin Belirleme Aşaması

Tüm detaylar sonuçlandıktan sonra yapılacak olan çalışma için ayrılan bütçenin de önemi büyüktür. Bu sayede yapılacak olan reklam ve benzeri çalışmalar daha iyi bir sonuç ile hedef kitleye ulaştırılacaktır. Medya planlaması konusunda dijital dünyanın getirdiği yenilikleri de kullanabilirsiniz. Bunun için hazırlanacak olan basın bültenlerinin kurumsal bir dil ile hazırlanmış olması ve hedef kitleye doğru bir şekilde sunulması gerekir. Bu sayede istenen başarı elde edilecektir. Medya planlamasın etkili yapmanız büyüme hedeflerinize olumlu katkı sağlayacağını bilerek bütçe ayırmanız gerekir.

Daha önce ele aldığımız İstanbul Sosyal Medya Yönetimi yazısını okumanızı öneriyoruz...