Siyasetçiler İçin Sosyal Medyanın Önemi | Medyarun | İzmir Dijital Ajansı

Siyasetçiler İçin Sosyal Medyanın Önemi

Günümüzde giderek yaygınlaşan internet kullanımı beraberinde sosyal medya kullanımını da artırmıştır. Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar sayesinde günün büyük bir bölümü sosyal medya sayfalarında vakit geçirmekle geçiyor. Günümüzde sosyal medyanın gücünü kullanmak isteyenler profesyonel çalışmalar çerçevesinde hedef kitleye uygun paylaşımlar yapmaktadır. Sosyal medyanın öneminin giderek artması ile birlikte birçok alanda sosyal medya tercih edildiğini görmekteyiz. Günümüzde siyasetçilerinde sosyal medyanın gücünü kullanarak vatandaşa ve hedef oy kitlesine uygun paylaşımlar yaptığınız görmekteyiz. Sosyal medyanın etkisine baktığımızda önemli derecede psikolojik etkiye sahip olduğunu söylemek mümkün. Bu kapsamda siyasetçiler seçim öncesinde ya da ülke gündemini meşgul eden bir konu üzerinde açıklama yapmak istediklerinde ya da algı operasyonu yapmak istediğinde sosyal medyanın gücünü kullanmayı tercih ediyor.

Sosyal Medya İle Dikkat Çekmek Çok Kolay

Sosyal medyayı aktif olarak kullanan siyasetçiler takipçilerine gün içerisinde anlık olarak paylaşımlar yapmaktadır. Sosyal medyanın gücünü kullanarak dikkat çekmek isteyen siyasetçiler bu amaca doğru paylaşımlarla kolayca ulaşabilmektedir.  Gerek parti sevdalısı kişilerin üzerinde ki etkisi olsun gerekse de karşı partinin gönül verenlerine olsun siyasetçiler sosyal medyanın gücünü kullanarak birçok paylaşımla dikkat çekmeyi başarmaktadır. Bu sayede sosyal medyayı kullanan siyasetçilerin seçim öncesi ya da gündemi meşgul eden konularda istediği şekilde sosyal medyanın gücünü kullanarak algı yanılmasının önüne geçmeyi hedeflemektedirler.

Parti Karşıtı Olan Kişilerde Ki Etkisi

Elimizden eksik etmediğimiz akıllı telefonlarda kullanmış olduğumuz sosyal medya uygulamaları sayesinde gün içerisinde her an sosyal medyaya çok kolay bir şekilde girebiliyoruz. Bu sayede sosyal medyanın önemi günümüzde giderek artmıştır. Bu artışı fırsata çevirmek isteyen siyasetçiler sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanarak gündeme etki edecek paylaşımlarla gündemi bir anda değiştirebilmektedir. Parti karşıtı kişilerin düşüncelerini değiştirmek ve onları etkilemek adına yapılan bilgi amaçlı paylaşımlar ise partiye gönül vermiş kişilerin sayısını artırmak için yapılan çalışmalar olarak nitelendirilebilir. Giderek artan sosyal medya kullanımı siyasetçiler için çok önemli bir alan olarak günümüzde tercih edilmektedir.

Kendi Partisinde Ki Kişiler Üzerinde Ki Etkileri

Kendi partisinden olan kişilerin aklında ki soru işaretlerini kaldırmak ve parti hakkında daha fazla bilgi paylaşımı ile dikkat çekmek isteyen siyasetçiler sosyal medyayı tercih ediyor. Sık – sık yapılan paylaşımlarla parti adını sosyal medyada kullanarak partiyi unutturmamak amacı ile sosyal medya siyasetçiler tarafından kullanılmaktadır. Kimi zaman karşı partinin olumsuzluklarını sosyal medyada paylaşarak kimi zamanda kendi partisinin olumlu adımlarını paylaşarak sosyal medyada yer almaktadır.

Uzmanların dünyanın birçok yerinde devletlerin dijitalleşerek seçmenlerine hitap ettiklerini ve ülkemizde de siyasetçilerin bu değişime yavaş – yavaş ayak uydurduklarını belirtiyor. Günümüz şartlarında sosyal medyanın gücünü kullanmayı tercih eden siyasi parti ve siyasetçiler Twitter, Facebook gibi ağları tercih ederek sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır.

 

DİĞER YAZILAR