Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıkları

Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıkları

Türkiye’de en fazla oy kullanılan sosyal anket platformu Poltio’da kullanıcıları tarafından sorulan ve toplam 13111 kez yanıtlanan sorularını inceleyerek Türkiye’deki sosyal medya kullanım alışkanlıklarını değerlendirdi.

Facebook hala en fazla vakit geçirilen sosyal medya platformu!

İnsanlara en çok hangi sosyal medya platformunda vakit geçirdiği sorulduğunda İnstagram birinci ve Facebook ise ikinci en çok vakit geçirilen sosyal medya platformu olduğu görülüyor. Bu soruya 1939 kişinin %55’i Instagram cevabı verirken, %30’u ise Facebook cevabı verdi.

 

İnsanların sosyal medyada arkadaşlıktan çıkarmaları için en önemli nedenler: Siyasi görüşü, görgüsüz paylaşımlar ve gerçek hayatta görüşmedikleri kişiler!

 

Poltio.com’da insanlara Facebook’ta paylaşımlarını sevmedikleri kişilere ne yaptıkları sorulduğunda 2828 kişiden %61’inden “Arkadaşlıktan çıkarırım” yanıtını, %39’undan ise “gönderilerini gizlerim” yanıtını görüyoruz. Aynı soru Instagram için sorulduğunda ise 1942 kişinin %64’ünden “takipten çıkarırım” yanıtını, %36’sı ise “görmezden gelirim” cevabını görüyoruz.

 

Arkadaşlıktan çıkarmak konusu ile ilgili “Facebook’ta arkadaşınızı arkadaşlıktan çıkarma ya da arkadaşınızın gönderilerini engelleme nedeniniz nedir?” sorusuna gelen cevaplara göre, 1919 kişinin %33,3’ü sebep olarak siyasi görüş farklılıkları şeklinde yanıtlarken, %25,3’ü görgüsüz paylaşımlar nedeniyle şeklinde, %14,4’ü ise gerçek hayatta görüşmedikleri kişiler olması nedeniyle arkadaşlıktan çıkardığı veya gönderilerini engellediğini söyledi.

 

Aynı şekilde, 752 kişiye “İnstagram’da takip ettiğiniz kişileri takibi bırakmanızın başlıca nedeni nedir?” sorusu yöneltildiğinde ise, %27,8’i görgüsüz paylaşımlar yapılmasını, %21,6’sı gerçek hayatta görüşmedikleri kişiler olmasını, %18,9’u ise siyasi görüş ayrılığını neden olarak gösterdi.

 

Sosyal medyada takip eden birini ayıp olmasın diye takip ediyoruz!

 

Poltio.com’da insanlara “Sosyal medyada seni takip eden birini sırf ayıp olmasın diye istemeden takip ettiğin oluyor mu?” sorusuna gelen 3731 yanıttan %65’i evet cevabını verirken %35’i ise hayır cevabını verdi.

Daha önce ele aldığımız Sosyal Medyada Reklam ve Avantajlar yazısını okumanızı öneriyoruz...