Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri | Medyarun | Ankara Sosyal Medya Ajansı

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Günümüzde firmalar için sadece web siteleri yeterli olmamaya başladı. Dijital dünyada etkin olmak istiyorsanız Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarından yararlanmaya başlamalısınız. Firmanıza ait Instagram, Twitter hesabı yada Facebook sayfanız yok ise rakiplerinizden geri kalırsınız. Bu nedenle hemen sosyal medya platformlarını kullanmanızı öneririz. Ayrıca bu platformlarda uygulayacağınız pazarlama stratejileri sayesinde ürün ve hizmet satışınızı da artırabilirsiniz. Sosyal medya pazarlama stratejileri sayesinde firmanız için hedeflediğiniz şeylere daha kısa sürede ulaşın.

 

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Hedeflerinizi Belirleyin

Pazarlama stratejilerinin ilki hedef belirlemektir. Firmalar sosyal medyalardaki etkinliklerini sosyal medya pazarlama hedefleri ile gerçekleştirmeliler. Ayrıca bir tavsiye vermemiz gerekirse sosyal medyada belirli bir yönetmeliğiniz olması gerekir.

 

Mevcut Durumunuzu Değerlendirin

Sosyal medya pazarlama stratejisini düşünmeden önce “şu an hangi durumdayız?” sorusuna cevap bulmalısınız. Mevcut durumunuzu değerlendirirken daha önce sosyal medya platformlarında faaliyet gösterdiyseniz, tüm faaliyetlerinizi gözden geçirin. Hangi mecralarda var olduğunuzu değerlendirin, hangi platform ve hangi kitleye hitap edebileceğinizi inceleyin ve rakiplerinizi analiz ederek ne durumda olduğunuzu görün. Arama motorlarında markanız olmayan fakat markanızı temsil ettiğini söyleyen kanallar olup olmadığını kontrol edin.

 

Sosyal Medya Platformlarını Seçin

Sosyal medya pazarlama stratejileri'ni hazırlarken hangi sosyal medya kanalında etkili bir pazarlama yapabileceğinizi düşünün. En popülerleri; Facebook, Twitter, LinkedIN, Google+ ve YouTube'dur. Bunlardan size uygun olanını seçin. Firmanıza uygun olan sosyal mecrayı seçerken faaliyet gösterdiğiniz sektör ve hangi tür sosyal müşteri istediğiniz önemlidir. Bunu en kolay anlama yöntemi ise denemeler yapmaktır. Ayrıca bir platformda başarıya ulaşın ve diğer platformları ise uzmanlaştığınız zaman kullanmaya başlayın.

 

Müşterilerinizin Gereksinimlerini Anlayın

Sosyal medya pazarlamada stratejisinde başarılı olmak için müşterilerinizin gereksinimlerine odaklanmalısınız. Bu gereksinimlerin, müşterinin satın alma çemberinin hangi noktasında bulunduğunu çözümlemelisiniz. En iyi yöntem, potansiyel müşterinin gereksinimlerine odaklanmak ve sonrasında ise sosyal medya pazarlama içeriğini ve kaynaklarını müşteri çevresinde toplamaktır. Eğer hedef kitleniz ürün ve hizmetlerinizi bilmiyorlarsa, tanıtım amaçlı bir içerik oluşturmalısınız ve içeriklerinizin tüketiciye güven vermesini sağlayın. Bu içeriği hazırlarken ilgi çekmesine, faydalı olmasına ve de paylaşılabilmesine odaklanın.

 

Web Sitenizi Hazırlayın

Sosyal medya pazarlamada en önemli strateji tasarımı iyi olan bir kurumsal web sitesinin varlığıdır. Ziyaretçinin ürün hakkındaki bilgilere erişebileceği, sipariş verebileceği, rezervasyon yaptırabileceği, yer ayırtabileceği yada daha fazlasını yapabileceği bir web siteniz olmalı ve müşterilerinizin istek ve görüşlerini yazabileceği bir yorum olanına yer vermelisiniz.

 

Yayın Planı Oluşturun

Hangi içeriği, saat kaçta ve hangi mecrada yayınlayacağınızı belirlediğiniz bir plan oluşturmalısınız. İçerik dağılımını iyi yapmanız en önemli noktadır. Bu dağılımı yaparken verdiğiniz hizmet sektörünü, kullandığınız sosyal medya platformlarını ve hedef kitlenizi göz önünde bulundurmalısınız.

 

Sosyal Medya Ajansı yazımızı okumanızı öneriyoruz...

DİĞER YAZILAR

Markalar için Facebook Kullanımında 13 ALtın Kural

Unutmayın Facebook sayfanız size özel bir alan ve gelen herkes de misafir[...]

Devamını Görüntüle

Sosyal Medyada Gelen Soruları Nasıl Cevaplandırmalıyız?

Sosyal medyada markaımızın içerikleri ve paylaşımları kadar, takip&[...]

Devamını Görüntüle

Türkiyedeki Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıkları

Türkiye’de en fazla oy kullanılan sosyal anket platformu Poltio&rsqu[...]

Devamını Görüntüle