2019 Dijital Pazarlama Trendleri

2019 Dijital Pazarlama Trendleri

Dijital dünyada pazarlama sektörünün değişimi ve gelişimi her ne kadar saniyelik değişmeler gösterse de yeni yıla adım adım yaklaştığımız şu günlerde, pazarlama teknolojilerine yön veren en önemli 5 Trendi sizlerle paylaşmanın uygun olacağını düşündük.
 

1. Sesle çalışan arama motorlarıyla içerik pazarlamada yeni bir dönem başlıyor!


Son yıllarda konuşma arayüzleri, doğal dil işleme, otomasyon ve makine öğrenimi süreçleri alanındaki ilerlemeler, sanal yardımcıların giderek daha akıllı ve kullanışlı hale gelmesini sağladı. Mesela, Google’da her gün yapılan 3,5 milyar aramanın neredeyse üçte birini sesli aramalar oluşturuyor ve  artık Siri gibi sesli yardımcılarlar bir çoğumuzun hayatın da yer almış durum da.

Özellikle Siri'ye bir soru sorduğunuzda, size sıklıkla bir veya bazen birkaç sonuç verecektir. Web siteniz bunlardan biriyse, tıklanma oranının potansiyelini yükseltebilirsiniz. Bu durumun pazarlamacılar açısından ne kadar büyük bir avantaja dönüştürülebileceğini hiç düşündünüz mü peki ? 

Günümüz dijital pazarlama uzmanları markalarını öne çıkarmak adına SEO üzerine birçok çalışma yapmaktadır. Muhtemel olarak bu içeriği okuyorsanız, sizler de SEO’ya önem veriyor ve bu alanda çalışıyorsunuzdur. Peki, sesli arama da özel SEO algoritmasının nasıl çalıştığını biliyor musunuz ? Bize göre 2019’a girerken sesli arama potansiyelini de göz önünde alarak yeni SEO çalışmaları yapmalısınız.

Şuanda yapmış olduğunuz çalışmalarda SEO’ya uygun anahtar kelimeler çıkarıyor ve yazılı aramaları anahtar kelimelerle eşleştiriyorsunuz, ancak sesli asistan üzerinde yapılan aramaların daha fazla konuşma dilinde olduğunu düşünmek sizin ve markanızın kazanmasını sağlayacaktır. Bu sebeple bir sorgulama yaparken yazmak yerine müşterilerinizin sizi nasıl dile getireceklerini düşünün. Ayrıca, sesli arama ile daha iyi uyum sağlayan içerik geliştirmek ve müşterilerinize ulaşmak için daha fazla sohbet havasında yazmaya başlamak pek de mantıksız gelmiyor diye düşünüyoruz. Ya siz Chat,? 
 

2. Chatbot ve yapay zeka gelişimi devam ediyor!


Chatbotlar markaların müşterilerine gelişmiş bir deneyim sunmak ve elde etmek için en önemli kaynaklardan biridir. Tabiki bütçe kalkanına takılmazlarsa... Bildiğiniz gibi, chatbotlar veriyle ilgili bir bilgi alıp iletmek konusunda insanlardan oldukça hızlıdır. Ayrıca chatbotlar 7/24 yorulmadan çalışabilir. Bu sayede her müşterinin ihtiyacını gününün her saatinde karşılayabilir veya yetersiz kaldığı durumlar da müşterileri marka temsilcileriyle buluşturabilir.

Chatbotlar bir web sitesi, bir uygulama ve bir sosyal medya platformu ile entegre edilebilir. Ayrıca tüm bu süreç içerisinde müşteri davranışlarını analiz edebilir ve gelecek için kullanıcı bilgilerini toplayarak, başarılı kişiselleştirilmiş pazarlama çözümleri oluşturmanıza yol açar.

Grand View Research'e göre, 2019 yılında küresel chatbot pazarının yıllık yüzde 24'lük büyüme örfümdeanıyla 1,2 milyar dolara ulaşması beklenmektedir. Araştırma hatta, son kullanıcıların yüzde 45'inin chatbotları müşteri hizmetlerinde birincil iletişim biçimi olarak kullanmayı tercih ettiğini de ortaya koyuyor.

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde, müşterilerle yapılan profesyonel iletişimin yaklaşık % 80'inin chatbotlar aracılığıyla gerçekleştirileceği tahmin ediliyor.

Chatbot pazarındaki bu düzenli büyüme grafiği ile birlikte, işletmelerin bunları stratejilerine nasıl entegre edebileceklerini görmeleri oldukça önemlidir. Basit bir müşteri hizmetleri asistanı gelecekteki kazanımları görmenin ve başlamanın en iyi yolu olabilir. Ancak önemli olan başlamak değil mi? Peki, sizin chatbotunuz 2019 yılı için ne kadar hazır?

3. Yapay zeka ve makine öğrenimi çözümleri kişiselleştirilmiş deneyimler sunuyor.


Her geçen gün gittikçe artan makine öğrenimi ve yapay zekanın, geliştirilerek daha verimli veri analizleri gerçekleştirir hale geliyor. Tabii ki bu durum, pazarlama profesyonellerinin kişiselleştirilmiş içerik oluşturma ve eşşiz müşteri deneyimi tasarlama çalışmalarını da oldukça kolaylaştırıyor.

“Pazarlama Profesyonelleri daha kişiselleştirilmiş müşteri deneyimi ve yüksek müşteri memnuniyeti sağlamak için,  Yapay Zeka’yı potansiyel bir müşterinin hangi içeriği kullandığını anlamanın bir yolu olarak görmeli, ister pazarlama içeriği oluşturulmuş olsun, ister destek, ister teknik dokümanlar olsun, isterse de kullanıcı tarafından oluşturulmuş olsun.’’

-Lisa Materely, McAfee'de İçerik Pazarlama Başkan Yardımcısı.

Materely’in yaptığı yorumlar ve bizim araştırmalarımız doğrultusunda 2019 yılında, pazarlama profesyonellerinin puanlama sistemlerine, tetikleyici esaslı kampanyalara ve müşteri yolculuğunun her aşamasında müşterilere daha kaliteli hizmet vermek için daha fazla dinamik içeriğe yatırım yapmasını bekliyoruz. Her şeyden önce 2019 pazarlama dünyasını kişiselleştirme bekliyor diyebiliriz. 

Bir grup insan için farklı deneyimler yaratma konusunda makine öğrenimi algoritmaları, pazarlamacıların bireyler için benzersiz deneyimler oluşturabilmesi için ölçeklenebilir bir yol sunar.

Pazarlama profesyonelleri olarak makine öğrenimi ile bilgisayarlara çok sayıda kural vermekten ziyade, bir kişi hakkında yapabileceği her şeyi öğrenmek için programlıyoruz ve o kişiye hitap etmesi en muhtemel deneyimi seçiyoruz. Bu sayede kullanıcı memnuniyetini arttırıyor ve sadık müşteriler kazanıyoruz. 

Makine öğrenimi kişiselleştirmesinin etkili olması için, dijital deneyim sürecinde hangi tür bilgileri dikkate almak gerektiğini segmente etmek oldukça önemlidir. Özelleştirilebilir bir segmentasyon, bir veya daha fazla önceden programlanmış temel algoritmanın seçilmesiyle başlar.  Bu algoritmalar, trend olan veya yakın zamanda yayınlanan öğeleri görüntülemek kadar basit olabileceği gibi, karar mekanizması ve işbirliği filtreleri içeren daha karmaşık yapılar olarak ta düzenlenebilir.

Makine Öğrenimi ve Chatbot bir araya geldiğinde bu muhteşem iki bunu yapabilir. O zaman 2019 yapay zeka ve pazarlama olasılıklarını hayal edin. Dijital deneyiminizi tasarlayın ve yapay zekanın gücüyle müşteri tanımınızı kişiselleştirilmiş bazda tekrar kurgulayın. Ancak her kurgu öncesi diğer organizasyon çalışmalarına da göz atmayı unutmayın.

4. Video pazarlama, 2019’da da bizleri bırakmıyor.

Yapılan araştırmalara göre kullanıcı hareketleri incelendiğinde video, dijital dünyada ki pazarlama yarışının hala en güçlü oyuncusu ve 2019 da da bu şekilde devam edeceği bekleniyor. Tüketicilerin ortalama olarak odaklanma süresinin kısa olduğunu düşünürsek, popülasyon bazında ki insanlar blog okumak yerine video izlemeyi tercih ederler.

Canlı video kitleniz için ürün veya hizmete direk ulaşım imkanı video olarak hazırlanan pazarlamanın gelişmesi ile kitle oranı her geçen gün daha da artıyor; çünkü kullanıcıların artık içeriğe hızlı bir şekilde ulaşmaları yeterli olmuyor, kullanıcılar içerikleri hızlı bir şekilde de tüketmek istiyorlar. Ancak bu tüketimin bir parçası olabilmek ve video pazarlama stratejinizin çalışmasını sağlamak için önemli olan hangi platformu seçtiğinizle ilgili oluyor. Video pazarlama ile doğru içerik ve doğru platform, hem markalara hem de tüketicilere kazandırmaktadır. 

Günümüz koşullarında ise tüketicinin ilgisini yakalamak istiyorsanız, büyük ihtimalle onları sosyal medyada bulacaksınız. Facebook Live, Youtube ve Instagram IGTV gibi platformlar, pazarlama profesyonelleri için hedef kitleye ve pazara hızlı ulaşma imkanı sağlamaktadır. 2019’da da bu platformlarda video pazarlama çalışmalarının devam edeceği oldukça açıktır.

Ancak içerik üretme konusunda gelirsek  2018’i değerlendirdiğimizde gelecek yıl için canlı yayınlarda  patlama bazında bir yükselme durumu olacağını ön görüyoruz. Yalnız canlı yayın avantajıyla öne çıkan içerikler özgün videolar olacaktır kesinlikle. Aslında dinamik video pazarlamada kullanıcıları en çok etkileyen video da budur . İçeriğin canlı olarak üretilmesi. 

2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da kullanıcı etkileşimini özendiren interaktif ve yaratıcı videolar ön planda olacak şekilde. Yalnız tüketicilerin hızla sıkıldığını da unutmamak gerekiyor. Kullanıcıların ilgisini çekmek o kadar da zor olmasa heyecanlandırmak için doğru video içeriklerini kullanan markalar 2018’de olduğu gibi 2019’da da kazanacaklardır.

Aslına bakarsanız Hubspot'a göre videonun önemi hala daha anlaşılmış değil. Örneğin; bir e-postaya video eklemek, tıklama oranını yüzde 200 ile 300 arasında çarpıcı bir oranda artırırken, bir açılış sayfasına eklemek, dönüşüm oranını yüzde 80 artırma kabiliyeti vardır. Ancak hangi marka bu stratejiyi ne derece kullanıyor? İşte biz de bunu soruyoruz size.

Sonuç olarak ve bir ülke olarak video dünyasında pek de geri kalmış sayılmayız. Ancak ne olursa olsun, siz yine de yıllık video programınızı önceden oluşturun ve düzenli olarak video pazarlama faaliyetinize mutlaka bakın. Stratejinizlerinizin içerisinde video pazarlaması yapmanın en iyi yolunu keşfedin.
 

5. Gerçekliğinizi Seçin: Arttırılmış Gerçeklik(AR) mi? Sanal Gerçeklik(VR) mi?

Günümüzde, arttırılmış gerçeklik(AR) ve sanal gerçeklik(VR) hakkında yapılan çalışmaların pazarlama dünyası için nasıl etkiler oluşturabileceğine konusunda ciddi kanıtlar mevcut. Bilmeyenler için: Artırılmış gerçeklik: gerçeklik üzerine görüntü / video katmanları oluştururken, sanal gerçeklik; başa takılan bir cihazın kullanımıyla tamamen oluşturulmuş bir gerçekliktir.

Pazarlama Profesyonellerinin bunları tüketiciler için daha içgörülü bir deneyim haline getirmek için kullanabilecekleri birçok yaratıcı yol var. Videoya mükemmel şekilde bağlanır ancak videonun kontrolünü kullanıcıya aktarır. Tüketiciye anın içinde olma hissiyatı ile sürükleyici bir deneyim sunan gerçeklikler, bir tüketiciye çeşitli duyular ve duygular yoluyla bağlanmanın kesin bir yoludur.

İşletmeler, bu yeni teknolojinin gücünü, marka bilinirliği oluşturmanın yanı sıra, tek tek ürünlerin satışında da zaten benimsiyorlar. Örneğin IKEA, 2016 yılından bu yana VR oyun teknolojisini kullanıyor. Alışveriş uygulaması ‘’IKEA VR Experience’’ ile müşterileri satın almadan önce farklı IKEA çözümlerini deneyebiliyor. AR ile deney yapan ve seslerini duyacağımız büyük oyuncular arasında Nivea, Starbucks ve Volkswagen var.

Hani eskiden bir söz vardı ya; ‘’Markaya siz değil, marka size gelecek’’ diye. İşte VR ve AR teknolojileri ile bu sözü, günümüz pazarlama dünyasında VR ve AR teknolojileri ile tüm kullanıcılara sunuyor gibi gözüküyor.

Peki, 2019’da sizleri neler bekliyor?

2019 yılında ki pazarlama eğilimlerini sizlerle paylaştık. Tabi ki hepsinin tek seferde hayata geçirmenizi beklemiyoruz. Ancak hangi pazarlama çözümünün sizin işinize yarayacağını iyi düşünmeli ve bu alanlarda rakiplerinizin neler yaptığını dikkate almalısınız.

Örneğin, hedef pazarın AR'ye ilgi duyup duymadığını görmek için detaylı bir araştırma yapın. Hangi teknolojileri kullanacağınızı hedef kitlenizin hareketlerine göre tasarlayın. Belki video pazarlama sizin için pahalı olabilir; ancak AR ve VR'den çok daha ucuzdur. Bu sebeple video pazarlama sizin için doğru cevap olabilir. Ayrıca, bir sesli chatbot'u CRM'nize dahil etmeyi de düşünebilirsiniz. Belki mevcut chatbotunuzu geliştirerek daha deneyimli bir asistan haline de getirebilirsiniz. 

Sonuç olarak 2018 yılında olduğu gibi 2019 yılında da çalışmalarımızı ve zamanımızı hangi alana yatırım yapacağımızı düşünerek, deneyerek ve çalışarak geçireceğiz gibi duruyor. 

Medyarun; tüm pazarlama dünyası profesyonellerine şimdiden başarılı bir yıl diler.

 

Daha önce ele aldığımız  Sosyal Medyada Eliniz Ayağınız Olacak 10 Araç yazısını okumanızı öneriyoruz