ABD Televizyon Reklam Gelirleri İlk Kez Geriledi

ABD Televizyon Reklam Gelirleri İlk Kez Geriledi

ABD'de televizyon reklam satışları geçtiğimiz son 10 yılda ilk kez gerilerken, dijitalde satışlar ise 90 milyar dolar artışın yaşandığını analiz etmişlerdir. Verilere göre, geleneksel televizyon izleyicisinin hem sayı ve hem de demografik çeşitlilik açısından giderek azaldığını ve ilginin düşerek alternatif platformlara kaydığını gösteriyor.

 

Televizyonun son yıllarda internet karşında göğüs geremediği gözleniyor. ABD’de yapılan piyasa araştırmaları, ülkede son 2 yılda internette yapılan reklam satışlarının televizyon reklamlarını geride bıraktığını ortaya koydu.

Piyasa araştırma şirketi eMarketer’in açıkladığı verilere göre, ABD’de 2016’da 71,29 milyar dolara ulaşarak tarihin en yüksek seviyesine çıkan televizyon reklam satışları, 2017’de 70,22 milyar dolara düşerek geriledi. Bu, satışlarda son 10 yılda görülen ilk azalma oldu.

 

Ülkede 2017’de televizyon reklam satışları yüzde 1,5 oranında düşerken, dijital reklam satışları ise yüzde 35 artış gösterdi.

Dijital reklam satışları 2016’da 72,20 milyar dolara ulaşarak tarihte ilk kez televizyon reklamlarını geçerek zirveye ulaştı. Televizyon reklam satışları 2017’de de dijital reklam satışlarının gerisinde kaldı. 2017’de televizyon reklam satışları değer kaybederken, dijital reklam satışları yüzde 35 artışla 90,39 milyar dolara yükselerek değerinin arttığı belirlendi.

 

Dijital reklam satışlarındaki artış eğiliminin 2018’de de sürdüğü, satışların yıl sonu itibariyle 107,3 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Öte yandan televizyon reklam satışlarının da yüzde 0,5 oranında daha da gerilemesi ve 69,87 milyar dolara düşmesi bekleniyor.

 

Gençler artık televizyon izlemiyor

 

Sektörün uzmanları televizyon reklam satışlarındaki düşüşün dönemsel bir dalgalanmadan çok, genç izleyicilerin geleneksel televizyon yerine, internetteki YouTube, Netflix ve Hulu gibi alternatif izleme mecralarına yönelmesinden kaynaklanan orta ve uzun vadeli bir eğilim olduğu burada dikkat çekiyor.

 

İzlenme oranı ölçüm şirketi Neilsen’in yayımladığı 2018 yılı ilk çeyreğine ait Total İzleyici Raporu, ABD’de genç kitlenin giderek daha da az oranda ve daha az süreyle televizyon izlediğini ortaya koydu.

Ülkede karasal veya uydu ve kablolu gibi ödemeli televizyon yayınlarını izleyen 18-34 yaş arası izleyicilerin sayısı yılın ilk çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 azaldı. Sayı önceki yıl ise bir önceki yıla göre yüzde 9,8 azalmıştı. Dolayısıyla düşüş eğilimi hızlandı.

 

Öte yandan aynı yaş grubunun televizyon izleme sürelerinde de azalma görüldü. 18-34 yaş arası kitle 2018’in ilk çeyreğinde haftada ortalama 16 saat televizyon izlediğini açıkladı. Bu süre, geçen yılın aynı döneminde 19 saat 17 dakikaydı.

18-34 yaş arası kitlede haftalık televizyon izleme süresi ortalama 3 saat 17 dakika azalırken, 35-49 yaş arası kitlede 1 saat 36 dakika, 50-64 yaş arası kitlede 14 dakika azaldı. 65 yaş ve üstü kitlede ise haftalık televizyon izleme süresi 3 dakika arttı.

 

2017-2018 televizyon sezonunda en çok izlenen 10 eğlence programının 9’unun izleyici yaş ortalaması 50’nin üzerindeydi.

Daha önce ele aldığımız  Dijital Reklam Dünyası ve Dijital Türkiye yazısını okumanızı öneriyoruz