Amazon SEO Nedir ? Ne İşe Yarar

Amazon SEO Nedir ? Ne İşe Yarar

Amazon SEO standart arama motorlarının kullandığı algoritmadan daha farklı olarak çalışıyor. Aşağı Yukarı Amazon SEO’da belirlediğiniz kriterler ile satışa sunduğunuz ürünleri bulmada kullanıcılara kolayca ürününüzü ön plana çıkarmanıza sebep oluyor.  Amazon’da yapılan aramalarda satış başarısı yüksek olan ürünlerin sıralamada ön plana çıkmasını sağlamak için SEO’da kullandığınız anahtar kelimeleri doğru seçmeniz gerekiyor. Mesela satmak istediğiniz ürün ‘kamp malzemeleri’ ise Amazon SEO’da diğer arama motorlarından daha farklı olarak bazı kurallara uygun olarak görünürlük artıracak kelimeler seçmeniz gerekiyor. Böylece ürün satışında başarımını artırmak ve satış alanınıza müşteri çekmek için Amazon SEO’da kullanmanız gereken ipuçları, arama sonuçlarının en fazla üç sayfada görünürlüğü olacak şekilde belirlenir. Yani kullanıcılar Amazon’da ürünleri kriterlere uygun olarak ararken size ulaşabilmesi için görünürlük artıracak şekilde kelimeler kullanmanız gerekli. Bu tercih sizin ürününüzü ön plana çıkararak süreklilik kazanması için olmazsa olmazlardan biridir.

 

Amazon E-Ticaret SEO nedir ?

Amazon E-Ticaret SEO hakkındaki detaylara geçmeden önce bir butiğiniz olduğunu düşünelim. Bu butiğin tanıtımı için reklam kampanyaları yürütmeniz gerekir. Amazon’da açtığınız vitrinde ise satışlarınızın yükselmesi ve sürekli görüntülenme alabilmeniz için E-Ticaret SEO’da doğru hamleler ve stratejiler yapmanız gerekiyor. Doğru anahtar kelimelerin yazılması Amazon’da ürününüzü arayan kullanıcıları sizin sayfanıza çekecek tüm detayları sunuyor olması lazım. Amazon’da müşterilerinizin aratacağı ürünlerin Amazon Tools’a uygun olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Ürününüze ait anahtar kelimeleri belirlemeden önce Amazon Tools’ta yaptığınız aramalar sayesinde vitrine daha fazla kullanıcıyı çekebilirsiniz.

 

Amazon Keyword nedir ?

Daha önce Google için yapmış olduğunuz SEO çalışmalarında Adwords hesabından arama yapılan kelimeleri kolaylıkla bulabileceğini bilen kullanıcılar Amazon’da da aslında benzeri bir sistem olduğunu unutmamalı. Şöyle ki Amazon SEO’nun temelini oluşturan Keyword sistemi 2010 yılında sitede başlıkların kısaltılmasıyla devreye geçerek aranma olasılığını maksimum 3 kelimenin başlık içerisinde barındırılmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Yani ürününüz hakkında aranma ihtimali bulunan 3 kelimenin başlıkta yer almasına dikkat ettiğiniz takdirde satış için şansınızı da diğer kullanıcılara göre artırmış olacaksınız. Amazon Keyword için kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz toolbarlar da aramalarınızda muhtemelen kolaylık sağlayacak. Amazon Keyword için tavsiye edilen ücretsiz toolbarlar; AMZ Space, Hellium 10 vb. iken tavsiye edilen ücretli toolbarlar ise; AMZ Tracker, Scope vb.

 

Amazon Tools nedir ?

Amazon Keyword’de yaptığınız aramaların ürün satışı için ne kadar önemli olduğunu ve bu aramaların Amazon Tools’tan geçtiğini aktarmıştık size. Amazon Keyword’de ürünlerinizin bulunması için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler için ücretli ve ücretsiz toolbarlar bulunmaktadır. Amazon Tools sayesinde ürününüzü belirlediğiniz ölçülere göre mağazanıza müşteri çekebilirsiniz. Amazon Tools var olan ürünlerinizi de kontrol altına almanızı sağlayan hayat kurtarıcı bir uygulama. Böylelikle güncelleme yaptığınız anahtar kelimeleriniz ürünlerinizin daha sonra görünürlüğünü tekrar artırmanızı sağlayan bir özelliği de içinde bulunduruyor. Amazon Tools’ta SEO çalışmalarınıza yardımcı olacak olan anahtar kelimelerde ülke seçimi, ticari marka değeri gibi bir kaç özellikleri de doğru kaydettirmeniz gerekiyor.

 

Amazon SEO nasıl yapılır ?

Ürünlerinizin Türkiye sınırları dışına çıkıp dünyadaki tüm müşterilere ulaşmasına yardımcı olan Amazon’da SEO çalışması yapmanın önemini artık biliyorsunuz. Pekala Amazon’da SEO çalışması yapmanın ayrıntıları nelerdir ? Amazon’da ürünlerinize ulaşmak isteyen bir kullanıcının öncelikle SEO’nun özelliklerinden olan 3 anahtar  kelime kuralarına uyarak yapmanız gerekiyor. Amazon arama sonuçlarındaki sıralamada ön plana çıkmak için Amazon Tool ve Amazon Keywords’ü kullanmanız gerekmekte. Amazon arama sonuçlarındaki başarınız sitenin veri tabanında dikkate alınarak sonuçlar buna göre belirlenir. Amazon’un arama performansı için vitrininizin tıklama oranı, satış oranı, müşteri yorumları vb gibi unsurları ön planda tuttuğunu unutmamalısınız. Hatta vitrininize koyacağınız görseller de kullanıcıların tekrar aynı sayfayı ziyaret etmesini sağlar. Hatta ürünlerinizin Amazon haricinde Google’da da görüntü alması için backlink yapmayı unutmamanız gerekiyor. Rekabetin çok fazla olduğu Amazon’da doğru SEO uygulaması sizi rekabet noktasında üst sıralara taşıyacaktır.

 

Amazon’da rekabet analizi nedir ?

Yerel bir işletmede olduğu gibi Amazon’da da satış yapabilmeniz için özellikle ticaret hedeflerinizi doğru belirlemeniz gerekmekte. Yani rakiplerinizin hareketlerini ve bir sonraki hamlelerini doğru şekilde tespit edebilmenizin tek yolu Amazon’da rekabet analizi yapabilmenizden geçiyor. Amazon’da rekabet analizi için ise ürününüzün özelliklerine göre şu sorulara yanıt vermelisiniz:

Rakiplerim kimlerden oluşuyor? / Kaç rakibim var?

Rakiplerimin farkları ne?

Ürünlerimi tanıtmak için rakiplerimden farkım ne olmalı?

Rakiplerimin olduğu pazarda benim yerim ne? Nasıl yer edinebilirim?

Rakiplerimin satışlarına yakın bir satış yapmak ya da onları geçmek için ne yapmalıyım?

Rakiplerime göre vitrinimi nasıl güçlendirebilirim?

Bu sorulara doğru cevaplar verdiğiniz takdirde analiz için stratejinizi geliştirebilirsiniz. Analiz aşamasında rakip firmaları da tanımaya önem göstermeniz gerekliliğini unutmamalısınız. Ayrıca stratejinizi oluştururken onların da satış yöntemlerini bilmelisiniz. Ticari pazarınızı geliştirmek için fırsatları kaçırmamak açısından doğru rekabet analizi önemli.

 

Amazon’da rekabet analizi nasıl yapılır ?

İşletmenizdeki ürünlerin doğru satışı için yaptığınız rekabet analizinin doğruluğuna önem vermelisiniz. Öncelikle bir liste yapıp rakiplerinizi tanıyor olmaya dikkat etmelisiniz. Oluşturacağınız rekabet analizi listesinde rakipleriniz hakkında şu sorular olmalı:

Kuvvetli olduğu alanlar neler?

Yıllık satış rakamları ne?

Yöneticileri kimler?

Ortakları var mı? Ortakları hangi alanda güçlü? Ortakları kimler?

Zayıf oldukları noktalar neler?

Ürün listeleri neler?

Fiyat politikalarını neye göre belirliyorlar?

Pazarlama konusunda nasıl bir strateji izliyorlar?

Büyüme oranlarını biliyor musunuz?

Başarılı oldukları alanlar neler?

Bu soruların yanıtları rakiplerinizle girdiğiniz ticari savaşta galip çıkmanızı sağlayacak en önemli unsurlardan. Rakiplerinizle ilgili tüm detaylara hakim olmanız ve buna göre hareket etmeniz halinde satış oranlarınızı fazlasıyla artıracak ve doğru stratejilerle dünya pazarında hedeflediğiniz yeri bulabileceksiniz.

Daha önce ele aldığımız Google Arama Sonuçları Değişiyor Neden Peki ? okumanızı öneriyoruz