Apple ın Iflastan Kurtuluş Hikayesi

Apple ın Iflastan Kurtuluş Hikayesi

Apple 19 yıl önce  iflas etmek üzere olan bir şirketti.Piyasada tekel olarak görülmek istemeyen Microsoft, Apple’a 150 milyar dolar yatırım yaptı.Microsoft böyle bir yatırım yapmasaydı bugün ne Macbook ne de iPhone X olurdu.

Şimdi Apple’ın Steve Jobs öncülüğünde küllerinden doğuşundan bahsedeceğiz;

1997 – Microsoft ile Ortaklık Kuruldu

Şirket Steve Jobs’un başına tekrar geçtiğinde Apple tekrar canlanmaya başladı.

12 yıllık finansal sıkıntıdan sonra Gil Amelio CEO koltuğundan uzaklaştırıldı. Jobs’a geçici bir pozisyon verildi ve şirketi ayağa kaldırmasıyla ilgili bir görev verildi. Burada yaptığı ilk iş, zaten zor durumda olan şirketin sırtına 100 milyon dolarlık bir yük daha bindiren Newton projesini iptal etmek oldu.

1997 yılındaki Macworld Expo’da Apple-Microsoft anlaşması yapıldı. Bu anlaşmaya göre Microsoft, Apple’a 150 milyon dolar yatırım yaptı ve Microsoft Office’ın Mac versiyonu tanıtıldı.

Jobs bu anlaşması şöyle ifade etti: “İlerlemek istiyorsak Apple’ı diriltmek istiyorsak Apple-Microsoft rekabetinde illa bir tarafın kaybetmesi gerektiği düşüncesinden kurtulmalıyız. Ben varken Microsoft ve Apple arasında rekabet olmayacak. Burada temel amacımız Apple’ı tekrar mükemmel hale getirmek ve sektörü ileriye taşımak olacak.”

Jobs, bu sözleri söylerken bazıları alkışladı bazıları da yuhaladı.

1998 – iMac Piyasaya Sunuldu

Apple hala zorluklar yaşıyordu ve bu gidişatı durdurmak için iyi bir ürün çıkarması gerekiyordu.

1998’de sunulan i Mac ise dertlere derman oldu. İlk iMac de ikonik Apple teknolojisini temsil eden iPod ve iPhone gibi Jonathan Ive tarafından tasarlanmıştı. iMac tanıtıldıktan sonraki 5 ayda 800 bin adet sattı.

Apple aynı yıl Macromedia’dan kurgu programı Final Cut’ı satın alarak tekrar yazılım dünyasına döndü ve 1995’ten beri ilk kez finansal anlamda artıya geçti. Şirketin 1998 yılında yaklaşık 310 milyon dolar kar ettiği düşünülüyor.

1999 – Şirketin kar oranı %94 arttı

Apple bu yıl da gelişmeye, kar etmeye devam etti. 1999 yılında satışlar %3.2 arttı ve karlılık oranı iki kat artarak 601 milyon dolara ulaştı. Bu rakam bir önceki yıla göre %94 artış anlamına geliyordu.

2000 – Jobs, CEO oldu

2000 yılında Apple, daha agresif bir büyüme çizgisi izledi. iTools ve internet servis sağlayıcı Earthlink piyasaya sunuldu.

Jobs, tekrar CEO koltuğuna oturdu.

2000 yılının ilk 3 ayında yaklaşık 1.350.000 iMac satıldı. Bu da her 6 saniyede bir iMac satılması anlamına geliyordu.

Aynı yıl G4 Cube adlı bir ürün tanıtıldı ancak bu ürün başarılı olmadı. Zira bu ürünün önündeki en büyük engel yine bir Apple ürünü olan iMac idi.

Bu olaydan sonraki birkaç ay Apple kısa bir süre durakladı. Jobs’un Apple’a döndüğünden beri ilk kez şirket kar edemedi. Gerçi sektörel bir duraklama olsa bile asıl neden, iMac’lere CD-RW yerine DVD-ROM konmasıydı. Bu da insanların CD yazmalarını engelleyen bir gelişme olarak şirketi bir miktar zorladı.

Bu hataların telafi etmek için şirket PowerMac ürünlerinin fiyatında indirime gitti.

2001 – iPod, iTunes ve Apple Store doğdu

15 Mayıs 2001’de Jobs, Apple Store’u tanıttı. Öyle ki ilk 3 ayda 26 milyon kişi Apple mağazalarını ziyaret etti.

Birkaç ay sonra ise iPod tanıtıldı. Taşınabilir mp3 player olan iPod sekiz ay içinde fikirden fiziki ürün haline geldi. iPod müzik dünyasını kökünden sarstı ve aynı yıl içinde iTunes tanıtıldı.

iTunes da müzik sektörünü kökünden değiştirdi ve korsan müzik CD’lerine karşı Universal ve Warner gibi şirketlere fayda sağladı.

“Fiziki müzik CD’si satışının azalacağını öngördük. Artık insanlar şarkıları inernet üzerinden indirecekler. İnternetten müzik indirenlerin %80’i hırsız olarak anılmak istemiyorlar. Hırsızlık ve telif hakları ihlali gibi şeylerin ortadan kalkması için insanlara uygun fiyatlardan müzik satabilmek gerekiyor. iTunes da tam olarak bu görevi üstlenecek.” diyor Jobs.

2002 – Jobs, Time kapağında

2002 MacWorld Expo fuarında Apple ekranı dönebilen güncel iMac’i tanıttı. Ancak bu ürünün üretimi 2004 yılında sonlandı. Aynı yıl içinde Xserve 1U sunucusu tanıtıldı. Apple bu hamlesiyle daha uygun fiyatlı bilgisayar piyasasına giriş yapmaya çalıştı.

Buna rağmen makroekonomik durum ve PowerMac-PowerBook satışlarının yetersizliği nedeniyle 2002’nin sonlarına doğru şirket maddi anlamda bir miktar zorlandı. Son çeyrekte 45 milyon dolarlık bir zarar ilan edildi.

2003 – iTunes Music Store kuruldu

2003 yılında klasik Mac OS devri kapandı. 3. nesil USB destekli iPod’lar, iLife ve iTunes Music Store tanıtıldı. iTunes önce Mac, daha sonra da Windows için piyasaya sürüldü.

iTunes ilk haftasında 1 milyon şarkının satın alındığı bir platform oldu.

Yine aynı yıl içinde Japonya’daki ilk Apple Store açıldı.

2004 – iTunes pastanın %70’lik dilimine sahip oldu

2004 yılında Apple’ın bilgisayar sektöründeki payı %3 geriledi. Ancak iTunes ve iPod ile Apple bu açığı müzik sektörüyle kapadı.

Bu yıl içinde iPod Mini de piyasaya sunuldu ve bir yaşına giren iTunes, yasal müzik indirme alanında %70’lik bir paya sahip oldu. Sırf Haziran 2004’te 100 milyon şarkı indirildi.

Apple yine bu yıl farklı bölgelerde mini Apple Store’lar açtı.