Corona Virüsü Hakında Merak Edilenler

Corona Virüsü Hakında Merak Edilenler

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyada korku ve paniğe sebep olan Corona Virüsü ile ilgili merak ettiklerimiz uzmanlardan alınan bilgilerle özetlek;

Corona Virüsü nedir?

Corona virüsü üst solunum yollarında enfeksiyona yol açabilen viral etkenlerden yanlızca tanesidir. Enfeksiyon genellikle mevsimsel gripten ayırt edilememektedir. Hastalık daha çok hayvanlarda ortaya çıkar. Nadiren hayvanlardan insanlara, insanlardan da diğer insanlara geçiş gösterir. Çin’deki bir deniz ürünleri pazarındaki yılanlardan insanlara geçiş yaptığı düşünülmektedir.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Şu ana kadar hastalığın bulaşma yolunun damlacık yoluyla olduğu bildirilmiştir.

Mevsimsel gribe benzer özellikleri olan virüs temas, öksürük, aksırık ve tokalaşma gibi yollarla insanlar arasında hızlıca yayılım gösterir.
Ağız burun yoluyla bulaşan virüs, önce üst solunum sonra  alt solunum yollarına ve daha sonra tüm vücuda yayılmaktadır. Ölümlerin büyük çoğunluğu alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olmaktadır.

Corona Virüsünün belirtileri nelerdir?

İştahsızlık ve kilo kaybı
Ateş
Halsizlik ve durgunluk
Karın bölgesinin şişmesi
Görme sorunları,
Solunum sorunları ve nezle
Denge sorunları

Corona Virüsünün tedavisi nasıldır?

Hastalığın herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotikler hastalığa fayda vermemektedir.İstirahat, dengeli beslenmek ve evde kalarak hastalığın yayılmasını engellemek yapılması gerekenlerdir.

Corona Virüsünden nasıl korunabiliriz?

Maske takılması, ellerin sık sık yıkanması, öksürük aksırık anında mendil kullanılması, yabancı yüzeylerle temas sonrası ellerin hiçbir şekilde yüze, burna, ağza ve gözlere temas ettirilmemesi gerekmektedir.
Hasta kişilerden ve kapalı mekanlardan  kalabalıktan mümkün olduğunca uzak durulması hem bu virüsün hem de diğer solunum yolu virüslerinin bulaşmaması için etkili bir yöntemdir.

Diğer blok yazımız Apple'nın İflastan Kurtuluş Hikayesi adlı yazımızada göz atabilirsiniz.