Covid-19 ve Okullar Hakkında Merak Edilenler

Covid-19 ve Okullar Hakkında Merak Edilenler

1. Çocukların virüsü okul ortamlarında yakalama ve bulaştırma olasılığı nedir?

Okul salgınları, COVID-19 salgınında belirgin bir özellik olmamıştır, çünkü çoğunlukla çocukların çoğunun virüs bulaştığında semptom geliştirmemesi veya hastalığın çok hafif bir şeklini geliştirdiği görülmüştür.

Bununla birlikte, araştırmalar, çocukların enfekte olabileceğini ve semptomatikken virüsü yetişkinlere bulaştırabileceğini göstermiştir.

2. Okullar ne zaman ve nasıl yeniden açılacak? Okullarda enfeksiyonun yayılmasını önlemek için en önemli önlemler nelerdir?

Okul ortamlarında gözlemlenecek özel önlemler, fiziksel mesafenin artırılması, iyileştirilmiş havalandırma, düzenli el yıkama ve mümkün olduğunda maskelerin kullanılmasıdır. Bu önlemler muhtemelen virüsün okullarda bulaşmasını azaltacak ve önümüzdeki sonbahar ve kış mevsiminde diğer solunum yolu enfeksiyonlarının etkisini azaltmaya yardımcı olacak, böylece okullar ve sağlık tesisleri üzerindeki baskıyı azaltacaktır.

3. Çocuğumun / çocuklarımın okula dönmesi güvenli mi?

Genel olarak, çocukların uygun bir öğrenme ortamına sahip olmaları ve okul kapanmalarının istenmeyen olumsuz sosyal etkilerini hafifletmeleri için okulların yeniden açılması gerektiği kabul edilmektedir.

Şimdiye kadar, mevcut kanıtlar, virüsün yayılma riski açısından okulların diğer toplumsal ortamlardan farklı olmadığını gösteriyor.

Ev ortamında yetişkinlerden çocuklara bulaşma kanıtı olsa da, okul ortamlarında bunun meydana geldiğine dair çok az kanıt vardır.

Çocukların kanında bulunan düşük oranlarda antikorlar, yetişkinlere göre şiddetli enfeksiyona daha az duyarlı olduklarının bir göstergesi olabilir ve bu nedenle virüsün yayılmasında daha az önemli bir rol oynarlar.

4. Okullar virüsü daha geniş bir topluluğa yayıyor mu?

Özetle, çocuklarda COVID-19 tespit edildiğinde ve temasların takip edildiği durumlarda, takip döneminde okul ortamlarında hiçbir yetişkin temaslı COVID-19 pozitif olarak tespit edilmemiştir. Bu araştırmalardan elde edilen sonuç, okul ortamındaki çocukların yetişkinlere COVID-19 bulaşmasının temel itici gücü olmadığıdır.

5. COVID-19'un bulaşmasında çocukların rolü net değilse, okullar kapalı kalmalı mı?

Okul salgınları, en azından kısmen, virüs bulaştığında çocukların çoğunun semptom geliştirmemesi ve bu nedenle tespit edilmemiş olmasından dolayı, COVID-19 pandemisinin belirgin bir özelliği değildir.

Virüsün yayılma olasılığını azaltmak için uygun önlemler alındığında, okul ortamlarının bulaşmada bir rol oynaması olası değildir. Dahası, okullar toplumun ve çocukların yaşamlarının önemli bir parçasıdır.

Uzun süreli okul kapatmaları, son çare olarak görülmeli ve ancak toplum içinde hastalığın yayılmasını önlemek için diğer önemli önlemler alındıktan sonra yapılmalıdır.

6. Çocukları hastalanırsa ebeveynler ne yapmalıdır?

Bir çocuk COVID-19 benzeri semptomlarla (öksürük, ateş, yorgunluk vb.) Hastalanırsa, ebeveynler doktorlarıyla iletişime geçmeli ve semptomlar kaybolana kadar evde kalmalıdır.

Birisinin COVID-19 olduğu teyit edilen bir evde yaşıyorlarsa çocuklar karantinaya almalı ve okula gitmemelidir.

Ev vakası izole edilmişse veya hastanede yönetiliyorsa, çocuk için karantina, çocuğun vakaya son maruz kalmasından itibaren 14 gün olmalıdır.

7. Okullarda çocuklar ve öğretmenler maske takmalı mı?

Toplum içinde, fiziksel mesafeyi korumanın mümkün olmadığı iç mekanlarda yüz maskelerinin kullanılması önerilir. Ancak, çocukların uzun süre maske takmaya daha az tolerans gösterdikleri ve maskeleri düzgün kullanamayabilecekleri bilindiğinden, okul ortamlarında bu önlemi uygulamak zordur.

Maskelerin kullanımı, okullarda bulaşmayı önlemek için tek bir önlemden ziyade tamamlayıcı bir önlem olarak görülmelidir.

Okullarda maske kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın fiziksel mesafe, güvenli öksürük görgü kuralları, el hijyeni ve hastalandığında evde kalma, enfeksiyonu azaltmak için hala önemli önlemlerdir.

“Covid veOkula Dönüş Kaygısı” adlı yazımızada göz atabilirsiniz.

 

Teklif ve detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.