COVID ve Okula Dönüş Kaygısı

COVID ve Okula Dönüş Kaygısı

  Okulların kısmi zaman diliminde açılmasıyla özellikle ilk kez okula başlayacak çocuklarda ailelerinden ayrılma kaygısı başlar.Bir çok  çocuk için , güvenli liman olan ailelerinden ilk kez ayrılma  pandemi endişesine ek olarak ayrılık endişesini başlatır.

Çocuk Zihin Enstitüsü'nde klinik psikolog olarak çalışan Jennifer Louie, “Çocuklar artık ebeveynleriyle evde olmaya çok alıştılar” diyor. Pandemiden önce okula gitmeye rahat bir şekilde uyum sağlamış çocuklar bile artık ayrılmayı stresli buluyor. Ve ekliyor, "Diğer insanların sandığımız kadar güvende olmadıklarına dair ek bir korku var."

Bu sebeple ailelerin tüm bu endişe ve belirsizlikle başa çıkma konusunda karmaşık bir durumu var. Çocuklarını; onlardan uzak kalmanın güvenli olduğu konusunda güvence altına almak, aynı zamanda onları dikkatli olmaya teşvik etmek ve durumun değişmesi durumunda esnek olmaya hazırlamak.Özellikle başkalarına çok yaklaşmamaları, maskelerini  düzgün takmaları, dezenfektan kullanmaları, ellerini yıkamaları sık sık hatırlatılmalıdır.

Şunuda unutmamalıyızki   yüz yüze eğitimin askıya alınmasının başka bir risk olduğunu da hepimiz farkındayız.

Çocukların sizden ayrılmaktan çekinmeleri veya korkmaları endişe vericidir, ancak ebeveynlerin sakin ve pozitif kalması çok önemlidir.”Ben de seni okula gittiğin zaman çok özlüyorum”, “Seninle okula gittiğin için gurur duyuyorum”.. gibi olumlamalarla çoçukları desteklemelidirler.

 

"Müşteri Şikayetleri Nedir?Neden Önemlidir?" adlı yazımızada göz atabilirsiniz.

 

Teklif ve detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.