Google Arama Sonuçları Değişiyor Neden Peki ?

Google Arama Sonuçları Değişiyor Neden Peki ?

Dünya da milyarlarca kullanıcıya ulaşan Google arama motoru 20 yıldır pek çok değişiklik yaptı. Milyonlarca sayfası olan Google arama sonuçları değişiklikleri geleceğini duyurdu. Arama geleceği olarak San Francisco’da tanıtılan yenilikler SEO araştırmaları ve SEO işlemleri için de öğrenilmesi gereken önemli bir faktör haline geliyor.

Google’ın Future of Search yani Aramanın Geleceği ismiyle yaptığı etkinlikte tanıtılan beş farklı değişiklik şöyle olacak:

 

 Google Discover – Keşfet

 

Arama motorlarının dev gemisi Google.com’da tekrarı olan aramalarda 8’de 1’lik bir oran var. Yani bir kullanıcı mesela ‘günün haberleri’ başlığı altında yaptığı bir aramayı 8 aramada 1 kez tekrarlıyor. Google kullanıcıların bu tarz yaptığı aramalar için Google Discover yani bir başka deyişle ‘Keşfet’ özelliğiyle ana sayfada artık kullanıcılara sunulacak. Yani bir kullanıcının her 8 aramada 1 sıklığıyla yaptığı arama başlığını ‘önerilenler’ olarak sunacak. Google Feed yani Android ana ekranında yer alacak olan ‘keşfedin’ özelliğiyle birlikte özellikle mobil tarayıcılarda Google arama çubuğunun altında size önerilmiş olacak. Google bu yeni özelliğiyle kullanıcıların ilgi alanları ve hareketlerini seçerek Google kullanıcıların işlerini daha da kolaylaştıracak. Bu özelliği kullanmak istemeyen kullanıcılar için de ayarlar kısmından kolay bir şekilde kaldırılabilecek. Google bu özelliğin birkaç hafta içinde piyasaya süreceğini söyledi.

 

Recalling past queries – Eski aramaları hatırlatma

Google recalling past queries yani eski aramaları hatırlama özelliğiyle beraber site üzerinden yapılan her aramayla beraber her tıklama takibini bir adım daha ileri taşıyacak. Google ilerleyen haftalarda kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda ve arama sonuçlarına göre seçilen sayfaları tekrar tekar karşınıza çıkarıyor. mesela bir sitede kiralık ev aradınız ve sonuçlar üzerinden birden çok siteye girip dilediğiniz sayfaya ulaştınız. Google da yeniden benzer bir arama yaptığınızda daha önce girdiğiniz siteleri ön plana çıkararak yeni arama yapabileceğiniz başlıklara daha kolay ulaşmanızı sağlıyor. Böylece daha önce ‘History’ yani ‘Geçmiş’ kısmında uzunca arattığınız eski aramalarınızı bu bölümde direkt bulabileceksiniz.

 

Dinamik organizasyon

Google’a sorulan her sorunun biraz daha fazlasını hayal edin. Google daha çok kendisine sorduğunuz sorular için yapılan aramalardan yola çıkarak bir sonraki adımınızı tahmin etmeye çalışacak. Yeni arama sonuç sayfasında bir sonraki aramanızın da cevabını vermeyi amaçlayan Google paket sonuçlara gidecek gibi görünüyor. Şöyle ki daha önce ‘köpek’ araması yaptınız. Google daha önceki aramalarınızdaki detaylarınızı tahmin ederek size ne cins bir köpeği araştırdığınız hakkında tahmin yürüterek bunları önceden ön plana çıkaracak.

 

Koleksiyonlar

Pinterest sitesini bilmeyen veya duymayan internet kullanıcısı yoktur.  Google Pinterest sitesine benzeyen bir yenilik ile birlikte geliyor arama sonuçlarınızı kontrol etmek için yeni kategoriler halinde kayıt yapmanızı sağlıyor. Bu kategori sayesinde mesela daha öncesinde ‘kedi’ fotoğraflarını arattıysanız beğendiğiniz fotoğrafları kendi kendine koleksiyonlara kaydetmenizi sağlıyor. Bu özellik sayesinde de daha önce beğendiğiniz fotoğraflara aylar geçse bile ulaşabileceksiniz.

 

Hikayeler – Stories

Snapchat’le başlayan hikaye yolculuğu, Instagram, Whatsapp ve Facebook’la devam etti. Hatta Skype bile bu özelliği bir süre denedi ancak pek de başarılı olmadı. Pekala Google sizin için hikayeleri ön plana alsa ? Artık Google’da ünlüler, sporcular gibi önemli kişiler başta olmak üzere arama yapılan kişilerin fotoğraf ve videolarından oluşan bir hikayeleri kullanıcılara sunarak arama sonuçlarına dahil edecek.

 

Bonus: Google Görsel Yükseltmeleri

Google Lens tarafından destek alacak olan Google, bilgisayarınızda vizyona dayalı bir çözüm sağlayacak. Google Lens belirli bir arama türünü tamamlamak için Google yardımcı olacak.

Daha önce ele aldığımız UI Tasarım Nedir Ve Ne İşe Yarar ? okumanızı öneriyoruz