İç Mekan Fotoğrafçılığının 10 Altın Kuralı

İç Mekan Fotoğrafçılığının 10 Altın Kuralı

Şirketlerin sosyal medya ile olan bağlantısının güçlenmesi ile birlikte fotoğrafçılığın önemi fazlasıyla arttı. Mimarlık firmaları, kafeler, oteller ve bunun gibi birçok işletmeler öncelikli olmak amacıyla iç mekan fotoğrafçılığına ilgi göstermek zorundadır. Biz de bu yazımızda iç mekan fotoğrafçılığı ile ilgili önemli noktaları ele aldık.

KÖŞEDE DURUN:
Bağzı fotoğrafçılar geniş bir alan yakalamak için kameralarını duvara dayarlar. Sizde fotoğraf çekerken kendinizi olabildiğince köşeye sıkıştırmak hem size daha geniş bir alan sunacak hem de fotoğrafta daha çok konu vermenize katkı sağlayacaktır. Farklı kadrajlardan kareler yakalamak istiyorsanız odadaki her köşeyi denemeniz etkili olacaktır

 DOĞRU IŞIĞI YAKALAYIN:

Fotoğrafçılığın en önemli noktalarından birisi ışıktır. Fotoğrafçılıkta ışık başlı başına uzmanlık isteyen bir konudur. Mükemmel bir görsel için ne fazla aydınlık ne de fazla karanlık olmalıdır, bu bölgenin dengeli olması çok önemlidir.  Fotoğrafınızda alana uygun ışık oyunlarıyla doğru görseli yakalamanız mümkün. Örneğin; bulunduğunuz bölgede bir şömine varsa şömineden gelen ışık sayesinde estetik bir görünüm yakalayabilirsiniz.
Fotoğrafçıların ‘’Magic Hour ‘’ ya da altın saat dedikleri fotoğraf çekmek için en uygun saatlerdir. Doğal bir ışık ile hafif görsel mükemmel bir görünüm sunacaktır.

ÇEKİMLERDEN ÖNCE ALANI DÜZENLEYİN:
Fotoğraf çekimine başlamadan önce nasıl bir görsel istediğinize karar verin.  Daha sonra mekanı fotoğrafınıza uygun dekore edin. Çekeceğiniz görseli hissetmeniz de çok önemli.

EN UYGUN EKİPMANLARI SEÇİN:
İç mekan fotoğrafçılığında geniş açının önemi büyüktür. Bu nedenle geniş açılı bir lense ihtiyacınız olacaktır. Mükemmel sonuçlar elde etmek istiyorsanız bu iş için lensler almanız gerekmekte  16 mm -24 mm arasındaki lensler mekanı kadraja oturtmanız için olanaklar sağlar.

ÇİZGİLERE DİKKAT EDİN:
Çekim yapacağınız alanda geometrik şekiller barındıran objeler fotoğrafınızla bir düzen oluşturmalıdır. Yani görselin görüş açısının düzenli olmasıyla birlikte objelerin açısına da dikkat edilmesi gerekir.

ELDE ÇEKİM YAPMAYA GÜVENMEYİN:
Neredeyse her fotoğrafçı kimsenin elinin tripod kadar sabit bir eli olmadığı görüşünü destekler. Doğru bir görselin püf noktalarından biri tripodtur.

DİYAFRAM KULLANIN:
Görselin konusuna göre kameranızın yüksekliği de değişkenlik sağlayacaktır. Bazı mekanlar yerden güzel görünürken, bazısı bel hizası, bazısı da tepeden güzel görünür. Yükseklikle oynarken fotoğrafı bozmamaya dikkat edin.

ÇEKİM SÜRESİNDE ÖZGÜR OLUN:

Çekim süresi fotoğraflarda önemli bir rol oynar. Çektiğiniz fotoğrafların hemen son hali düşüncesine kapılmayın. Lens düzenlemeleri, renklendirme, manipülasyon ve uygunsuz ışık düzenlemeleri gibi post prodüksiyon işlemeleri en önemli süreçlerden birisidir.

YARATICI OLUN:
 Teknik kuralları, sanatsal unsurları göz ardı etmeden farklı açılar, teknikler ve hileler deneyin.