Jeff Bezos un 2 Pizza Kuralı

Jeff Bezos un 2 Pizza Kuralı

 Kurumsal dünyada bir süre de olsa zaman geçirmiş olan herkesin bildiği bir şey vardır ki saatlerce süren o toplantıların gerçekten verimli olan kısmı yarım saati bile geçmez çoğu zaman. Toplantı sırasında boşa geçen her bir dakikada aslında üretken olabilir, hem siz, hem de iş arkadaşlarınız gerçekten işe yarar bir şey yaparak vaktinizi daha verimli geçirebilirsiniz.Amazon’un kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan Jeff Bezos, 152 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin adamı.Şimid Bezos'un toplantıda verimlilik adına önerisine göz atalım;

Jeff Bezos’un 2 Pizza Kuralı Nedir?

 Amazon Ceo’su Jeff Bezos vaktini gereksiz toplantılarda harcamayı gereksiz bulup  Amazon’da işleri yürütmek için yeni bir yöntem geliştirmiştir.  Toplantıda geçen sürenin hem kullanışlı olması, hem de üretken harcanması gerektiğini savunan Bezos, bu amaca ulaşmak için bir kural geliştirmiş. Bu kurala da “İki pizza kuralı” adını vermiş.

 Aslında kuralın arkasındaki mantık da oldukça basit. Bir toplantıya ne kadar çok insan davet ederseniz toplantının üretkenliği o kadar düşüyor. Peki çözüm ne? İşte iki pizza kuralı burada devreye giriyor: “Asla iki pizzanın tamamen doyuramayacağı sayıda insanla toplantı yapma.”

 Kalabalık bir grupla toplantı yapmanın verimsizlik yaratmasının birçok sebebi var aslında. Herkesin kısa bir süre içinde fikrini bildirmesine imkan olmadığı gibi, o kadar çok insanın hemen bir fikir birliğine varması da hiç kolay değil. Toplantıya gelenlerin birçoğu sadece konudan haberdar olmak için toplantı süresince orada kalacak ve  bu süreçte yapmaları gereken işleri de yapamayacaklar. Büyük grupların aksine küçük takımlarla çalışmak grup dinamiklerini çok daha basitleştirdiği için inovasyonların önünü açıyor. İnsanlar fikirlerini belirtmekten çekinmiyorlar, hızlı ve etkili bir çözüme ulaşmayı amaçlıyorlar.

 Daha önce yapılan araştırmalar ışığında, küçük bir grup verimli bir toplantı için yeterli değil elbette. Konuya ve salona hakim bir moderatör, belirli temel kurallar ve toplantıya katılanların konuya hakimiyeti gibi etkenler de, kısa sürede üretken bir toplantı yapmanın koşulları arasında geliyor.

 Her toplantıdan önce, bu toplantıda nelerin konuşulacağını ve nelere karar verileceğini belirten bir plan yapılmalıdır.  Toplantıya katılacak olan herkesin toplantının olası sonuçları konusunda fikir birliğinde olmaları gerekir. Toplantıya katılacak herkese beklenen toplantı uzunluğunun süresini ve buna göre hazırlanmaları önceden söylenebilir.

 Her ne kadar Bezos’nun kuralının arkasında yatan ana toplantılar da “az’ın” her zaman ‘”çok’tan” daha iyisi olması olsa da, siz iki pizza kuralını hayatınızın başka noktalarına da uyarlayabilirsiniz.