Kıtlık Prensibinin E- Ticaret Sitelerinde Uygulanışı

Kıtlık Prensibinin E- Ticaret Sitelerinde Uygulanışı

Scarcity (kıtlık prensibi) insanların sınırsız talebi karşısında  sınırlı kaynakların yeterli gelmemesi üzerine kurulmuş bir ekonomik prensiptir. Bu kuralı e-ticaret sitenizde kullanıcıları ikna etme konusunda nasıl kullanırız bakalım;

Popüler Ürünler Satmak

İnsanların bir ürünü tercih etmelerinin tek nedeni kıt olması değil diğer rakipler tarafından da kullanılıyor olmasıdır.Bu ürünler stokları sınırlı olsada  sınırlı olmasada yapay bir rekabet oluştururlar.

Sınırlı Stoklu Ürünler

Sınırlı stoklu ürünlerin satışında  süre kısıtlaması koyarak ve kullanıcıyı hızlı hareket etmeye zorlayarak satışları artırabilirsiniz.Bu üründen sadece bir adet kaldı gibi uyarılar alımı çabuklaştırır.

Sezonsal Ürünlerin İndirimi

Ürün stoklarının düzenli tüketilmesi ve  yeni ürün stoğu eklemek için  geliştirilmiş bir sistemdir sezonsal satışlar.İndirim reklamlarıda müşterileri cezbetmektedir.Özellikle ürünü sepete ekleyip satın almayan kişilere mailler atarak ve satın alma süresi koyarak geri dönüşümleri artırabilirsiniz.

 

 Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz  ürün satışlarınızda bu kanıtlanmış yöntemleri doğru ölçütlerde uygulayabilirsiniz.