Müşteri İhtiyaçlarının Ölçülmesi

Müşteri İhtiyaçlarının Ölçülmesi

Tüketicileri etkilemek ve onlara hitap edebilmek  için içerik pazarlamanızın iyi olması gerekir.İyi bir içerik staretejisi içinde müşterilerinizin istekleri neler? ihtiyaçları neler? iyi tahmin etmeniz gerekir.Tabiki bütün bunlar bir araştırma sürecinden sonra netleşir.Peki nereden başlamalısınız?

Kendinizi Geliştirin

 Çeşitli kurslarla onlıne eğitimlerle pazarlama prensiplerini öğrenebilir müşteriyle nasıl iletişim kurabilirsiniz gibi konuları pekiştirebilirsiniz.

Hedef Pazar

 Web sitenizdeki içeriklerin kime hitap ettiğini ve hedef pazarınızı kontrol edin.Müşterilerin yaşı,mesleği,gelir seviyesi, hatta hobileri içeriklerinizi oluşturmanız için ipucu verecektir.

Hedef Pazarın Söylemleri

 Sosyal medya hesplarına gelen yorumlardan yada sorulardan müşterilerinizin neler talep ettiğini ve ne söylemek istediklerini önemseyin.Güncel kalmanızıda sağlayan bu yöntemle sürekli değişen ihtiyaçların farkına varırsınız.

Anahtar Kelimeler

 Anahtar kelimeler tüketicilerin en çok hangi ürünlerle ilgilendiğini gösterir.Bu konuya zaman ayırarak ve bu anahtar kelimelerle alakalı içerikler üreterek satış kitlenizi büyütebilirsiniz.

Hangi Tür İçerikler

 Videolar, blog yayınları ,e-kurslar, makaleler, ebültenler bütün bu onlıne içeriklerin hangisini kullanmalısınız ve hangisi size olumlu dönüşler sağlıyor bunu incelemesiniz.Bu aşmada müşterileri onların diliyle hitap edebilmeli ve anlamaya çalışmalısınız.

Tüketicilerinize Ürün Farklı  Yönlerini Bildirin

 Sizin rakiplerinizden farkınız nedir?İnsanlar neden sizi semeli?Müşteriler neden sizin ürününzü almalı? Bu tür soruları cevaplayacak içeriklerle pazarlama stratejinizi geliştirmiş olacaksınız.

Sonuçlar

 Online içerik pazarlama çabalarınızı takip etmezseniz başarınızı ölçemezsiniz.  Takip ettiğinizde ulaştığınız bilgiler ayarlama yapmanıza ve hedefinize ulaşmak için motive olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca eksik yönleriniz varsa bulup telafi etmenizi de sağlayacaktır.