Satışlarınızı Arttırmak için 6 Amazon SEO İpucu

Satışlarınızı Arttırmak için 6 Amazon SEO İpucu

Amazon tüm çevrimiçi satışların %43 ünü gerçekleştirmektedir.Bu perakende devi, web'deki en büyük ve en hızlı büyüyen perakendecilerden biridir. Birçok işletme Amazon'da ürün satmaktadır, bu nedenle işletmenizin öne çıkmasına ve daha fazla müşteriye ulaşmasına yardımcı olmak istiyorsanız,Amazon arama motory optimizasyonunu (SEO) kullanmanız gerekir .

Bu sayfada, sıralamalarınızı iyileştirmek için Amazon Seo'yu kullanmanıza yardımcı olacak altı ipucu ele alacağız;

Amazon SEO nasıl çalışır?

Amazon SEO ipuçlarımıza girmeden önce, Amazon'un ürünleri nasıl sıraladığını anlamak önemlidir. İnsanların Amazon'da arama şekli Google'dan farklıdır, bu nedenle  bir öğrenme eğrisi vardır.

Kullanıcılar Amazon'da ürün aradığında, ürünlerinizi yalnızca arama sorguları anahtar kelimelerinizle eşleşirse bulabilir. Bu, bir zorluk oluşturur çünkü kitlenizin sizinki gibi ürünleri bulmak için kullandığı anahtar kelimeleri kullanmanız gerekir.

Dikkat edilmesi gereken önemli nokta, Amazon'un A9 algoritmasının, satın alma olasılığını artıran ilk ürünleri sergilemeye odaklanmasıdır. Algoritma iki faktöre odaklanır: performans ve alaka düzeyi. Performans, ürünlerinizin ne kadar iyi sattığına ve alaka düzeyinin anahtar kelimenizin arama sorgusuyla nasıl eşleştiğine bağlıdır.

 

Bu nedenle, anahtar kelime seçimi zordur. Ürünlerinizin sıralanmasını sağlamak için doğru anahtar kelimeleri seçmek yeterli değildir. Tüketicilerin satın almak isteyeceği veya tüketicilerin zaten sık satın aldığı bir ürün sunmanız gerekir.

Amazon, alıcılarını önemsiyor. Sorgularına en uygun ürünleri sergilemek istiyorlar. Girişlerinizi optimize ettiğinizde, alıcının deneyimine ve onu nasıl daha iyi hale getirebileceğinize odaklanmanız gerekir.

Amazon SEO'nuzu geliştirmek için 6 ipucu

Kitlenizin ürünlerinizi bulmasını istiyorsanız, Amazon sıralamalarınızı iyileştirmeniz gerekir. Ürünlerinizle ilgilenen daha değerli olası satışlara ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

1. ANAHTAR KELİME ARAŞTIRMASI YAPIN

Daha önce SEO kullandıysanız, muhtemelen anahtar kelime araştırması yapmayı biliyorsunuzdur. Amazon SEO ile,anahtar kelime araştırması geleneksel SEO ile benzer özelliklere sahiptir, ancak birkaç alıcı odaklı özellik daha vardır.

Tıpkı geleneksel SEO gibi,uzun kuyurklu anahtar kelimelere odaklanmak istersiniz. Bunlar üç veya daha fazla kelime içeren anahtar kelimelerdir. Kullanıcılar Amazon'da ürün aradığında, ürünleri bulmak için uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, daha fazla ilgili potansiyel müşterinin ürün listelemelerinizi bulmasına yardımcı olur. Alakalı tüm anahtar kelimelere odaklanmanız önemlidir. Amazon ürün listelemelerinize belirli anahtar kelimeler eklemediğiniz için potansiyel satış fırsatlarını kaçırmak istemezsiniz.

Amazon SEO kampanyanız için doğru anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olmak için Sonar adlı ücretsiz bir araç kullanabilirsiniz. Bu, özellikle Amazon'da kullanıcıların kullandığı anahtar kelimelere odaklanan bir anahtar kelime araştırma aracıdır. Her bir anahtar kelime için arama hacmini görmenize yardımcı olur, bu da Amazon SEO kampanyanızda bunlara öncelik vermenizi sağlar.

Anahtar kelimelerinizi seçtikten sonra, bunları girişlerinize entegre etmeniz gerekir. Bunları ürün başlıkları ve açıklamaları gibi yerlerde kullanmanız gerekir. Bu, ürünlerinizin bu anahtar kelimelere ilişkin arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olur.

2. Yorumlarınızı Yönetin

Yorumlar, herhangi bir işletmenin önemli bir parçasıdır. Bir kişinin ürünlerinizi satın almasının veya geçmeye karar vermesinin nedeni olabilirler. Amazon SEO kampanyanızı geliştirmeye yardımcı olması için ürün incelemelerini yönetmeniz önemlidir.

Çoğunlukla, Amazon'un arama sonuçlarının en üstündeki ürünler genellikle dört veya daha fazla yıldıza sahiptir. Bunlar harika değerlendirmeleri olan ve insanların hoşlandığı ürünlerdir. Kitlenizi ürünlerinizle ilgili deneyimleri hakkında geri bildirim bırakmaya teşvik etmek istiyorsunuz.

Kitleniz geri bildirimden ayrıldığında, olumsuz yorumlar alma şansınız yüksektir. Yorumlarınızı yönetmenin bir parçası olarak, olumsuz yorumlara yanıt vermek için zaman ayırmanız gerekir. Gelecekteki müşterileri caydırmanızı önleyecektir.

Olumsuz eleştirilere verdiğiniz yanıt, insanların olumsuzlukları nasıl ele aldığınızı görmelerini sağlar. Sorunları ele alırsanız, bozuk veya hasarlı ürünleri değiştirmeyi teklif ederseniz ve soruları yanıtlarsanız, daha fazla insanı ürünlerinizi satın almaya teşvik edersiniz. Şirketinizin sorunları ciddiye aldığından ve ürünlerinizle ilgili bir sorunu varsa yanıt vereceğinizi bildiğinden daha emin olacaklar.

Bu, daha fazla dönüşüme ve olumlu incelemeye yol açacaktır. Amazon arama sonuçlarındaki sıralamanızı iyileştirir.

3. Başlığınızı Optimize  Edin

Başlığınızı biçimlendirme şekliniz arama sonuçlarında göründüğünüz yeri etkiler. Tüm hayati unsurları başlığınıza dahil etmeniz önemlidir.

Ürün başlığı oluşturmanın genel biçimi:

[Marka] [Özellik] [Malzeme] [Anahtar Malzemeler] [Ürün Tipi] [Model Numarası] [Boyut] [Paket Sayısı] [Renk] [Lezzet]

Bu, başlığınızı nasıl sipariş edeceğinize dair genel kuraldır. Bu kategorilerin tümü ürünleriniz için geçerli olmayabilir, ancak bu kategorileri kullanmak istersiniz. Başlığınızın sırası, kitlenizin girişlerinizi nasıl bulduğunu etkiler, bu nedenle doğru sıraya uymanız önemlidir.

Başlığınızı optimize ettiğinizde, önce en alakalı anahtar kelimenizi yerleştirmek istersiniz. Bu, başlığın arama sonuçlarında ne kadar kısa veya uzun göründüğüne bakılmaksızın kullanıcıların her zaman en önemli anahtar kelimenizi görmelerini sağlar. Ayrıca, girişlerinizin en alakalı arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olur.

4. Görüntü Yönergelerinizi İzleyin

Görüntüler satın alma sürecinde hayati bir rol oynar. İnsanların, ürünlerin nasıl göründüğünü daha iyi anlamak için ürünleri farklı açılardan görmeleri gerekir. Hedef kitlenize güven ve güven kazandırmaya yardımcı olan önemli bir bileşendir - özellikle ürünü önlerinde fiziksel olarak göremedikleri için.

Amazon, 1000x1000 pikselden daha büyük ürün resimleri kullanmanızı önerir. Bunun nedeni, kullanıcıların bu boyutun üzerinde olduklarında bir görüntüyü yakınlaştırmasına olanak tanıyan bir yakınlaştırma özelliğine sahip olmalarıdır. Kitleniz için daha olumlu bir deneyim sağlamak istiyorsanız, daha önce belirtilen boyuttan daha büyük resimler kullanmanız gerekir.

Yakınlaştırma yeteneği, potansiyel olarak işletmeniz için satışları artırabilir. İnsanlar ürünlerinize daha derinlemesine bakabilir ve nasıl göründüğünü daha iyi anlayabilirler. Bir kitlenin farklı yakınlaştırma özelliklerini kullanabileceği farklı açılardan birden fazla fotoğraf yayınladığınızda daha da yararlı olur.

Zumlanabilir görüntüler eklemek Amazon SEO 'nuzu doğrudan etkilemez, ancak dönüşüm oranınızı artırır. Daha fazla dönüşüm kazandığınızda, girişinizin sıralamasını yükseltirsiniz. Ayrıca, ürün girişinizin performansını da olumlu yönde etkileyen daha fazla inceleme kazanmanıza yardımcı olabilir.

 

5. Fiyat Düşünün

Fiyatlandırma tüketiciler için önemli bir faktördür. En az parayla en iyi ürünü almak istiyorlar. Ürününüzü Amazon'da yayınladığınızda, rakiplerinizin fiyatlarının nasıl olduğuna bakmanız gerekir.

Ürününüzü 100 dolara satıyorsanız ve tüm rakiplerinizin 20 ila 30 dolara benzer bir ürünü varsa, Amazon SEO kampanyanıza yardımcı olmazsınız. Aslında, ürün listeniz çok pahalı olduğu için sıralamayacaktır. Kitleniz, ihtiyaçlarına uygun daha ucuz bir ürün seçecektir.

Rekabetçi listelere sahip olmak için rakiplerinizin sizinkine benzer ürünleri nasıl fiyatlandırdığını görmeniz gerekir. Bu, ürününüzü nasıl fiyatlandıracağınız konusunda daha iyi bir fikir edinmenize ve ürününüzün rekabet arasında bile rekabet edip edemeyeceğini görmenize yardımcı olacaktır.

6. Ürün Açıklamalarınsa Madde İşaretleri Kullanın

Bir ürün yayınladığınızda, muhtemelen ürün hakkında söylemek istediğiniz çok şey vardır. Sonuçta, kitlenizi rekabete kıyasla ürünlerinizin yararları üzerinden satmak istiyorsunuz. Bunu yaptığınızda, kitlenizin okuması için yönetilebilir olması amacıyla bilgilerinizi parçalamanız önemlidir.

Bunu yapmanın en iyi yolu, ürün açıklamalarınızı madde işaretleri haline getirmektir. Kitlenizin bilgileri sindirmesinin kolay bir yolu. İnsanlar bilginin kısa ve kolay okunmasını severler.

Madde işareti olan ürünler de daha iyi dönüşüm eğilimi gösterir. İnsanlar bilgileri daha fazla okur ve satın almak için daha bilgili hissederler. Bu, daha fazla dönüşüm kazandığınız için Amazon SEO sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olur.

Bugün daha iyi Amazon listeleri oluşturun

Daha fazla potansiyel müşteri çekmek ve dönüşüm kazanmak için daha iyi Amazon listeleri oluşturmaya hazırsanız , bir stratejistle konuşmak içinçevrimiçi olarak biizmle iletişime geçin  veya 0312-4183334 numaralı telefondan bizi arayın.