Site Körlüğü (Reklam Körlüğü)Nedir?

Site Körlüğü (Reklam Körlüğü)Nedir?

Site körlüğü diğer bir ismi ile reklam körlüğü internet sektörünün en büyük sorunlarından biridir.Kısaca internet kullanıcılarının web sitenizdeki reklamları görmezden gelmesi diyebiliriz.

Reklam Körlüğü Nedenleri Nelerdir?

  • Web sitesindeki kullanıcılar bir konuya odaklanmışken dikkatlerini dağıtabilecek banner reklamlarını görmek istemezler. Belli bir süre sonra kullanıcılar sürekli karşılarına çıkan yoğun banner reklamlarını dikkate almazlar.
  • Kullanıcılar ulaşmak istedikleri içerikleri ararken karşılarına çıkan ve kullanıcıların içeriklere ulaşmasını engelleyen banner reklamlarından hoşlanmazlar.
  • Kullanıcıların bildikleri alanlarda olan sabit banner reklamları da reklam körlüğünün sebepleri arasındadır.
  • Aynı, sıradan bilindik klasik  reklamlarda kullanıcıların dikkatini çekmemektedir.

 

.
Reklam körlüğüne yol açan reklamların özellikleri;

Yanlış hedef kitlenin seçilmesi;

 Potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarına odaklanma

İlginç olmayan tasarım

Duygusal bağlantı olmaması;

Harekete geçirme ifadesi olmaması;

Merak eksikliği;

Reklam Körlüğü İle Karşılaşmamak İçin Neler Yapabiliriz?

 

Reklam körlüğü ile karşılaşmamak için yaratıcı olmak ve her zaman tüketiciden bir adımönde  olmak gerekir.Kullanıcıların davranışlarını inceleyip bu şekilde reklamlar tasarlamak etkili olur.

Isı haritaları gibi analiz raporlarından yararlanarak reklam körlüğüne neden olan reklam tasarımlarından uzak durmak gerekir. Yerel içerik bir web sitesini fark etmek, tepki vermek ve ziyaret etmek açısından daha etkilidir. Bu nedenle reklam körlüğünün tedavisinin yerel reklamcılık olduğunu söyleyebiliriz.