Sosyal Medya Hesap Yöneticilerinin Kullandığı Programlar

Sosyal Medya Hesap Yöneticilerinin Kullandığı Programlar

Hayatımızın her alanında yer alamaya devam eden sosyal medya günümüzde yeni bir iş alanı haline gelmiştir.Düşünüyorum da altı yıl önce birisi bana bizim şirketin sosyal medya hesabını yönet dese ve ücret teklif etse dalga geçiyor diye kızabilirdim.Şimdilerde ise şirketler için prosefyonel sosyal medya hesap yöneticiliği olmazsa olmaz  bir hal almış durumda.İlk dönemlerde birden fazla hesabı yönetmek gerçekten zordu.Artık çeşitli programlar ile birden fazla hesap yönetmek, planlamak, paylaşmak, analiz etmek mümkün.Fakat uygulamaların sadece çoklu hesap desteklemesi yeterli olamayabiliyor çünkü, bu hesaplara her gün girip içerikleri manuel paylaşmak biraz zahmetli ve zaman alıcı oluyor.Bu aşamada bazı uygulamaları kullanmak en doğru karar oluyor.Hadi göz atalım bu uygulamalara;

Hootsuite: İlk programımız en çok kullanılan  Hootsuite’tir. Bu program ile birden fazla hesabı tek bir yerde toplayabilir, hazırladığınız veya hazırlanan içeriklerin hangi gün hangi saatte hangi sosyal medya hesaplarında paylaşılacağını  seçebilirsiniz.Zamanlayarak paylaştığınız içerikleri istediğiniz hesap ve mecrada akış olarak ana ekranınıza ekleyebilirsiniz. Ücretsiz, profesyonel ve iş amaçlı olmak üzere üç paket seçeneğide mevcut. Ücretsiz seçenekte 3 profil ekleyebilir, temel analytics raporlarını görüntüleyebilir ve ileti planlayabilirsiniz. Profesyonel pakette ücretsizde olanların tamamına ek olarak 50 profil yükleyebilir, 1 tane gelişmiş (ayrıntılı) analytics rapor görüntüleyebilir, toplu mesaj atabilir, Premium uygulamayı indirebilir hesaplarınızı mobil olarak kontrol edebilirsiniz. İş paketinde ise  önceki paketlere ek olarak gerçek zamanlı analytics raporlarını görüntüleyebilir,  sosyal medya kampanya şablonları oluşturabilir, 7/24 öncelikli destek alabilirsiniz.Tabi bu paketlerin fiyatları özelliklerine göre değişmektedir..

Buffer: Sosyal Medya Uzmanları tarafından en çok kullanılan bir diğer program  ise Buffer’dır. Bu ürün Hootsuite ile aynı sistem mantığı ile çalışmaktadır. Google+, Facebook, LinkedIn ve Twitter mecralarında sayfa ve profillerinizi ekleyebilir, mesajlarınızı programlaya bilirsiniz. Mesajlarınızın belli bir saatte yayınlanması veya sıraya konulabilmesi işinize oldukça yarayacaktır. Hootsuite olduğu gibi Buffer’da da paketler mevcuttur bu paketler kendi içinde bireyler ve ajanslar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bireysel paket kendi içinde ücretsiz ve başarılı olarak ikiye ayrılırken, ajnaslar için olan paket ise küçük, orta ve büyük olarak seçeneklere ayrılmaktadır.Ayrıca buffer paylaşabileceğiniz içerikler hakkında size önerilerde de bulunuyor.

Do Share: Aslında ismini çok fazla duymadığmız fakat Google’ın bir eklentisi olan bu araç kişisel sayfa sahiplerine Google+ paylaşımlarını programlamalarını sağlıyor. Bu aracın çalışabilmesi için Chrome’un açık olması gerekir aksi taktirde araç çalışmıyor. Bu aslında çok iyi bir özellik olduğu söylenemez çünkü herkes Chrome ile çalışmıyor ve bazen diğer tarayıcıları kullanmakta gerekebiliyor veya bir yere seyahat ediyorsanız ve bilgisayarınızı bilgisayarınız açık değilse  paylaşımlar yapamıyorsunuz.

Post Planner: Bu aracın entegreli olduğu tek mecra Facebook, yani ürünü sadece Facebook ile kullanabilirsiniz. Bu araç size paylaşabileceğiniz içerikleri, bu içerikleri ne zaman paylaşmanız gerektiğine dair öneriler sunuyor. Bu araçta yine ücret paketleri mevcut bu paketler başlangıç orta ve uzman olarak sergileniyor ve daha önceki araçlarda olduğu gibi sunulan özelliklere göre maliyet çıkıyor.

Friends Me: Diğerlerinden farklı içeriğe sahip bunun nedeni ise Google+ da paylaşılan içerikleri diğer mecralarda paylaşma imkanı sunuyor. Bu araç ile Facebook (gruplar, profiller ve sayfalar), Twitter ve LinkedIn’de(profiller, gruplar ve şirket sayfaları) ve Tumblr’ı destekliyor. Google+ paylaşımlarında ki imgelerin Twitter mesajlarında da görüntülenmesi artı bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Hashtag kullnarak mesajların nerede ve nasıl paylaşıldığını kontrol edebilir ya da sadece Google+ da paylaşım yapabilirsiniz. Uygulamaya gmail hesabınızla kolayca kaydolabilirsiniz. Diğer araçlara göre kısmen daha ucuz.

Sprout Social: Bazı Sosyal Medya Uzmanlarının severek kullandığı bu araç ile Google, Twitter sayfalarını ve LinkedIn profillerini, Facebook sayfalarını, profillerini izleyebilir bu sayfalarda içerik paylaşabilir veya bir etkinlik oluşturabilirsiniz. Ekip yönetim fonksiyonu ile bir ekip oluşturabilir ve oluşturduğunuz bu ekibi yönetebilirsiniz hatta ekip takvimi bile oluşturabilirsiniz. Tamamen kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olan bu aracın tek olumsuz yani yüksek fiyatı. Sprout Queue ile yapacağınız paylaşımları ilerleyen zamanlarda paylaşılması için planlama olanağı sunuyor. ViralPost ise kullanıcının işini kolaylaştıracak bir takım istatistikler sunuyor bunlar; içerik yayınlama hızı, ilgilenme düzeyi, kullanım ve diğer faktörlere bağlı olarak, kullanıcıların hedef kitleye yeni içerikleri ne sıklıkta sunması gerektiğine dair önerilerde yer alıyor.