Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal medya pazarlama stratejilerinizi geliştirmek için yapılması gereken en kritik çalışmaların neler olduğuna gelin birlikte inceleyelim…

Sosyal medya pazarlama stratejisi bir markanın geleceği için çok önemlidir öyle ki artık insanlar günlerinin büyük bir bölümünü sosyal medya'da geçirmekte ve günden güne vakit ayırdığımız sosyal medya platformlar bir bir artmaktadır bu durumda sosyal medya'da 

 

Sosyal Medya Stratejisinin Hedefi

Her şeyden önce sosyal medya stratejisi markanın hedefleri/amaçları doğrultusunda teşkil edilmelidir. Kullanılacak emek ve kaynağı marka hedefine katkısı olmayacak alanlarda kullanmamak lazım. Hedeflere uygun yapılan strateji sayesinde sosyal medya yatırım getirisini kontrol edebilirsiniz.

 

Sosyal Medya İstatistiklerini Analiz Edin

Sosyal medya hesaplarınızın nasıl performans gösterdiğini bilmek için sosyal medya stratejinizi oluşturmanızın temel adımlarından biri sosyal medya istatistiklerini analiz etmedir.

Bütün sosyal medya profillerindeki verilerinizi analiz edin. Tıklanma oranları, etkileşim gibi standart metrikleri ve yanıt oranlarını veya sürelerini, yönlendirme trafiği gibi gönderi başına etkileşim ve başka metriklere de yaptığınız analiz çalışmalarına dahil ediniz.

Bu çalışmalar hedef kitle analizi ve sosyal medya harcamalarının optimizasyonu konusunda sizin büyük bir yardımcınız olacaktır. Bu tür analizler için sosyal medya analiz araçları kullanabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için Ankaranın Başarılı SEO Ajansı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Hedef Kitle Analizi

Genel kullanıcıların prime time içerisinde sosyal medyada daha fazla aktif olduğu yönündedir. Lakin bu her bir markanın takipçileri için geçerli midir sizce?

Tercübelerimize göre her bir marka hesabının takipçileri aynı saatlerde aktif değildir. Bu nedenle bir aylık bir zaman diliminde başka saatlerde paylaşımlar yapabilirsiniz ve en çok hangi saatlerde etkileşim aldığınızı belirleyip paylaşımlarınızı ona göre yapabilirsiniz. Takipçi kitleniz arttıkça bu saatler değişime uğrayacağından bu çalışmayı 6 aylık periyotlarda tekrarlaya bilirsiniz.

 

İçerik Planlaması

  • İçerik planlaması yaparken şu dört soruya verdiğiniz cevaplara göre hareket edin;
  • Hedef Kitleniz Hangi İçerikleri Daha Çok Beğeniyor?
  • Günlük Paylaşım Sayısı Ne Olmalı?
  • Paylaşımların Tanıtımı Nasıl Yapılacak?

 

İçerik takvimi hazırlarken yapılacak paylaşımların tarihi, saati ve konularını listeleyin. paylaşımları eş zamanlı ve hızlı bir şekilde yapmasını sağlamak için kullanılan sosyal medya yönetim araçlar kullanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Sosyal Medyada Eliniz Ayağınız Olacak 10 Araç konumuzu okuyabilirsiniz.

Hazırlanan içeriklerin konusu ve yapısı ile ilgili aşağıdaki oranlama etkili olacaktır;

İçeriğin% 50’si Siteye Yönlendirme Yapmalı
İçeriğin% 25’i Sektör ile İlgili Olmalı
İçeriğin% 20’si Tanıtım ve Satış
İçeriğin% 5’i Mizah ve Eğlence

Özetle paylaşımların % 80’i bilgilendirmeli ve eğlendirmeli, sadece% 20’si markanızı tanıtmalıdır. Sürekli kendinizi tanıtarak kullanıcıların sıkılmasını bu sayede önlemiş olursunuz.

 

Optimizasyon

Sosyal medya pazarlamasında ideal kampanya taslağı yoktur. Şahane bir içerik ve SEO stratejileri, sosyal medya stratejisinin başarısına katkıda bulunur, fakat başarı düzeyi, hedef kitleye ve hedef kitlenin iyi analiz edilmesi arasında farklılık gösterir.

Daha detaylı bilgi için 2019 Dijital Pazarlama Trendleri yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Eldeki verileri kullanarak yaptığınız analizler sonucunda hangi içeriğin ya da pazarlama faaliyetinin sizin için faydalı olduğunu ve hangilerinin hemen değiştirilmesi/düzenlenmesi gerektiğini öğrenerek gerekli optimizasyon çalışmalarını hayata geçirin.

Bir sosyal medya stratejisinin başarısının sırrı, esnek olmasıdır. Yapmış olduğunuz analizler ile optimazyon çalışmalarını ihmal etmeyin.