Sosyal Medyada Eliniz Ayağınız Olacak 10 Araç

Sosyal Medyada Eliniz Ayağınız Olacak 10 Araç

Sizin eviniz de Alaaddin'in Sihirli Lambası var mıydı ? Eviniz veya ofisinizde pata küte dilek dileyebileceğiniz sihirli bir lambanız olsaydı ne dilerdiniz ? Ben; kesinlikle bir güne fazladan birkaç saat daha eklemek isterdim...

Sosyal medya profilleriyle uğraşmanın ne demek olduğunu biliyorsunuz. Durum güncellemeleri paylaşmak, Tweet atmak, her bir hesaba ayrı ayrı girip çıkmak ve en önemlisi doğru zamanda doğru içeriği paylaşmak…

Evinizde bir sihirli lamba olmayabilir. Kimbilir, belki sihirli lambanın kendisi hiç var olmamış bile olabilir. Fakat bu listedeki, sosyal medyada içerik zamanlamanıza yardımcı olacak araçlar sayesinde kendinize kalan kişisel zamanınızda dilediğinizi yapabileceğini garanti edebilirim.

 

01-Buffer

Buffer neredeyse tüm önemli sosyal platformlar ile çalışabilen ve metin, link, görsel vb. her şeyi zamanlayabileceğiniz otomatikleştirilmiş bir sosyal medya çözümü. Milyonlarca webmaster gibi biz de Medya Run sosyal medya profilleri için genellikle Buffer'dan faydalanıyoruz.

https://wmaraci.com/blog/resimler/buffer.png

Buffer'ın en büyük lütfu, sosyal medya üzerinde içerik zamanlaması yükünü azaltması ve paylaşımlarınızın erişim analizlerini size doğrudan sunabilmesi. Buffer'ı bir süre kullandıktan sonra kitlenizi daha rahat tanıyor, etkileşim için en yüksek saatlerin hangileri olduğunu öğrenebiliyorsunuz.

Sürekli güncellenmesi, kısıtlı sürümün özelliklerinin baya baya kısıtsız olması gibi Buffer'ın daha nice avantajı var.

Fiyat: Basit hesap ücretsiz, profesyonel hesap paketlerinin fiyatı 10 ila 99 dolar arasında değişiyor.

Destek: Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn, Pinterest ve Instagram.

 

02-HootSuite

https://wmaraci.com/blog/resimler/Hootsuite.png

Sorunu büyüterek karışık duruma getirmeyi sevmeyenler için Hootsuite her şeyi tek bir ana kontrol paneli üzerinden yönetme imkanı tanıyor. Hootsuite'in paneli üzerinden:

  • Yeni içeriklerinizi zamanlayabilir,
  • içeriklerinize gelen yorum ve bildirimleri kontrol edebilir,
  • Gerçek zamanlı analiz verilerine erişebilirsiniz.

Birçok sosyal platformu desteklemesinin yanı sıra Hootsuite YouTube ve WordPress gibi diğerlerinde yaygın olmayan opsiyonel platformlara da sahip. Web sürümünün dışında Hootsuite'i iOS ve Android uygulamalarıyla dahi kullanabilirsiniz.

Fiyat: Basit hesap ücretsiz. Profesyonel hesap paketlerinin fiyatı 19 dolar ila 499 dolar arasında değişiyor.

Destek: Facebook, Twitter, Google+, WordPress, LinkedIn, YouTube ve Instagram.

 

03-Slack Social

https://wmaraci.com/blog/resimler/slack_social.png

Bu araç, içerik zamanlama işini çocuk oyuncağına dönüştürmek ve sosyal iletişimlerinizi hiç olmadığı kadar arttırmak için tasarlanmış. Tek bir platform üzerinden tüm sosyal profilleri aradan çıkarmak için tasarlanan Slack Social:

  • Birçok platformu destekliyor,
  • Aynı anda çoklu gönderim yapabiliyor
  • Paylaşımlarınızı denetim altında tutmanıza yardımcı oluyor.

Slack Social'da gerçek zamanlı istatistiklere varıncaya dek aradığınız her şey mevcut. Üstelik Blogger ve Tumblr gibi ekstrem seçeneklere de sahip.

Fiyat: Basit hesap ücretsiz. Profesyonel hesap paketlerinin fiyatı 7 dolar ile 14 dolar arasında değişiyor.

Destek: Facebook, Twitter, LinkedIn, Blogger ve Tumblr.

 

04-Later

Genellikle videolar ve fotoğraflar gibi daha etkileşimli içeriklerle uğraşıyorsanız, Later ile sosyal medya içerik planlaması işini aradan çıkarabilirsiniz. Later'da, sosyal medya içeriklerinizi bir takvim görünümü üzerinden kontrol edebilir, tıpkı bir ajanda kullanır gibi dijital ortamda içerik planlamanızı hazırlayabilirsiniz.

https://wmaraci.com/blog/resimler/later_1.png

Arzu ederseniz, tek seferde birden fazla içeriği yükleyebilir; içeriklerinizi Google Drive, Dropbox veya bilgisayarınız üzerinden eşzamanlayabilirsiniz.Tut, sürükle ve bırak mantığında çalışan Later'ı; aramalar yapmak, içerik kürasyonu ve denetim gibi normalde sizi yoracak işlerden kendinizi özgür bırakmak için kullanabilirsiniz.

Fiyat: Basit hesap ücretsiz. Profesyonel hesap paketlerinin fiyatı 4 ila 49 dolar arasında değişiyor.

Destek: Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest.

 

05-Postify

Postify sosyal medya hesaplarınızda otomatikleştirilmiş içerik yayını yaparken, gerçek zamanlı olarak sosyal medya karnenizi oluşturuyor. Anlık istatistikler sayesinde tüm sosyal hesaplarınızın etkileşimini kolayca takip edebilir, Postify'ın verilerinizden yola çıkarak sunduğu tavsiyelerle içerik akışınızı yenileyebilir ve etkileşiminizi yükseltebilirsiniz.

https://wmaraci.com/blog/resimler/postify.png

Sosyal medya içeriklerini otomatiğe bağlamak isteyen kuruluşlar için geliştirilen Postify'ı platform bağımsızolarak Web'den ve cepten kullanabilirsiniz. Android ve iOS uygulamaları sayesinde Postify'ı kullanırken nerede olursanız olun içerik akışınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Fiyat: Temel hesap ücretsiz, profesyonel kullanıcılar için ise 9 dolardan 49 dolara kadar farklı özelliklere sahip profesyonel sürümleri mevcut.

Destek: Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest.

 

06-Zoho Social

Zoho Social, en işlevsel şekilde kullanabileceğiniz sosyal medya profilleriniz için içerik zamanlamanıza yardımcı olan adeta bir sihirli değnek. İçerik sınırlaması olmadan, yüzlerce paylaşmaya hazır olan içeriğikleri zamanlamanıza yardımcı olan Zoho'nun arayüzü de oldukça şık.

https://wmaraci.com/blog/resimler/zoho_social.png

Zoho Social, listemizdeki diğer araçlardan farklı olarak SmartQ adında ön plana çıkan bir özelliğe sahip. Bu araç sayesinde paylaşımlarınızın en çok ne zaman yoğunluk aldığını takip edebilir, hangi paylaşımlarınızın kitleniz tarafından daha çok beğenilme oranını öğrenebilirsiniz.

Zoho Social içerik sınırlaması sunmadığı gibi, aynı anda birden fazla sosyal medya platformları için içerik zamanlama imkanı da tanıyor. Bu aracı kullanarak Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram dahil birçok sosyal platformda içeriklerinizi tek tıkla paylaşabilirsiniz.

Fiyat: Temel hesap ücretsiz, profesyonel hesapların fiyatı ise 10 ila 50 dolar arasında değişiyor.

Destek: Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram

 

07-Postcron

Biraz gelişmiş, biraz içerik piş profile düş tarzı araç arıyorsanız, Postcron'dan faydalanabilirsiniz. Çoğunlukla birçok sosyal medya hesabınızda kullanabileceğiniz Postcron, içeriklerinize otomatik olarak watermark eklemenize yardımcı olmaktadır.

https://wmaraci.com/blog/resimler/postcron.png

Aynı anda çok sayıda içeriği birçok sosyal hesapta paylaşma gibi klasik özelliklere sahip Postcron, dışarıda hazırladığınız sosyal medya içerik akışını Excel veya Google Docs/Sheet ile içeri aktarımları yapmanıza da imkan tanıyor.

Fiyatlar: En ucuz hesabı 8 dolardan başlayan Postcron'un daha profesyonel hesapları ise aylık 219 dolar gibi dudak uçuklatan etiket değerine sahip.

Destek: Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram.

 

08-Kuku.io

İsmi gibi başarılı kullanıcı genellikle arayüzüyle dikkat çeken Kuku, sosyal medya hesaplarınızı tek bir ana kontrol kumandasından yönetmenizi sağlayan en etkili sosyal medya içerik planlama aracı diyebiliriz.

https://wmaraci.com/blog/resimler/kuku-io.png

Birden fazla sosyal medya profilinizi Kuku.io’yu kullanarak kontrol edebilir, hangi içeriklerinizin en çok beğenildiğini de öğrenebilir ve profilleriniz için en uygun paylaşım zamanının ne zaman olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kuku.io, kullanıcının kendine göre ayarladığı zaman dilimini kullanmasına da izin veriyor ki, bu listedeki birçok araç bu özelliğe sahip değil. Zaman karmaşası yaşamamak açısından Kuku.io başarılı bir sosyal medya aracıdır.

Fiyat: En ucuz paketi aylık 7 dolar, en pahalı paketi ise 29.99 dolardan satışa sunuluyor.

Destek: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Pinterest, Tumblr, Telegram, Vkontakte ve Okr.u

 

09-Smarter Queue

SmarterQueue; tut, daha çok sürükle ve bırak işleyişinin hakim olduğu görsel bir sosyal meyda içerik planlama aracı. Takvim üzerinden içeriklerinizi zamanladığınız SmarterQueue'de tek yapmanız gereken içeriklerinizi takvimdeki doğru aralıklara sürükleyip bırakmaktır.

https://wmaraci.com/blog/resimler/smarterqueue.png

Sosyal medya içeriklerinizi ajandanızı yönetmek kadar pratik hale getirmek istiyorsanız, SmarterQueue'ye bir şans tanıyabilirsiniz. SmarterQueue'yi bir süre kullandıktan sonra hangi içeriklerinizin en iyi dönüşümü aldığını saptayabilir ve bu içerikleri belli zaman aralıklarıyla tekrardan paylaşarak, içeriklerinizin geri dönüşümünü en yüksek duruma getirebilirsiniz.

Fiyat: En ucuz paketi aylık 19.99 dolar olan SmarterQueue'nin profesyonel paketi ise aylık 79.99 dolar.

Destek: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram ve Pinterest.

 

10-Sprout Social

Sprout Social'ın listenin sonunda yer aldığına sakın aldanmayın: Bu araç, en az listedeki diğer araçlar kadar işinize yarayabilecek işlevsel bir sosyal medya çakısı !

https://wmaraci.com/blog/resimler/sprout_social.png

Sprout Social'ı kullanarak sosyal medya stratejinizi planlayabilir, görsel ajanda üzerinden içeriklerinizi Facebook, Twitter, Instagram ve LinkedIn gibi kilit sosyal platformlarda paylaşabilirsiniz.

Gelişmiş özelliklerle donatılan Sprout Social'ın listenin en altında yer almasının nedeni ise hiç kuşkusuz fiyat dezavantajı…

Fiyat: En ucuz paketi aylık 99 dolar, profesyonel paketi ise aylık 249 dolar.

Destek: Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram

Daha önce ele aldığımız Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır ? konusunu okumanızı öneriyoruz.