UI Tasarım Nedir Ve Ne İşe Yarar ?

UI Tasarım Nedir Ve Ne İşe Yarar ?

    90’lardan bu yana sürekli hayatımızda büyük rol oynayan, internet dünyasında değişmeler ve gelişmeler ardı arkası kesilmeden devam ediyor. Teknolojik gelişmelerin akabinde uzmanlık konuları da yenileniyor, bazen uzmanlıklar bölünerek devam ederken bazı uzmanlık dalları ise yeni oluşmaya başladı ve sürekli gelişmeye devam ediyor. Biraz geriye gittiğimizde ne olduğunu terim olarak bilmediğimiz, şimdilerde ise çok yakında olan UX ile birlikte iki kardeş kavramdan biri olan UI’ı anlatacağız. Peki UI nedir ?

 

UI, “user interface” kelimelerinin kısaltmasında oluşur ve Türkçe’de kullandığımız karşılığı “kullanıcı arayüzü tasarımı”dır. Buna numune vermek gerekirse kullandığımız telefonlardaki tuşlar veya tıklanılabilir alanların yerleşimi bir UI örneği olarak kabul edilir. Tuşların renkleri, büyüklüğü, şekli vb kriterlere tasarımcı karar verir. Arayüz tasarımı dediğimizde aklımıza mizanpaj, renk kullanımı, buton tercihleri, alanlar arasındaki boşluklar vb grafik elemanların bir araya gelerek oluşturduğu görsel tasarım gelir. Eskiden çok önemsenmeyen arayüz tasarımı yıllar içerisinde web sitelerindeki etkileşim yükseldikçe yaşanan gelişmeler doğrultusunda olması gerektiği gibi çok önemli bir hal almaya başladı. Saniyeler içerisinde karar veren kullanıcılar site üzerindeyken hedeflerine kolay ulaşamadıkları zaman sitenizden çıkarlar. Web sitenize getirmek için ciddi çabalar sarfettiğiniz kullanıcılar siteden hemen çıkması ciddi bir problemdir ve kullanıcıları web sitenize getirmek için harcadığınız çaba kadar sitenizde tutmak için de çaba göstermeniz gerekiyor. Bunu sağlayabilmenin en önemli yollarından bir tanesi ise basit ve kullanıcı dostu bir arayüz tasarımına sahip olmaktır.

Çok kaliteli malzemelerle inşa edilmiş bir binayı istediğiniz fiyata satabilmek için yaptığınız çalışmaları düşünün, işte buradaki fiyatlara etki eden metrikler aslında bir web sitesi için UI tasarım olarak düşünebilirsiniz. İyi bir UI tasarımın, rekabetin yüksek olduğu internet dünyasında daha yüksek rekabet gücü kazandırdığı ve başarıya giden yolda çok önemli bir ölçüm olduğu unutulmamalıdır. Kullanıcıların gördüğü arayüzdeki başarı aynı zamanda arkada taraftaki işlerin de doğru çalıştığı izlenimini gösterir.

Daha farklı bir tanımlama yapmak gerekirse UI, web sitesi üzerinde görünen her detayın belirli bir disiplin ile tasarlanmasıdır. Web sitesi sahipleri ile değerlendirmelerini UI tasarım gördükten sonra yapmaya başlarlar ve yoğun olarak UI üzerinde devam eder hem beğeniler hem eleştiriler.

 

Arayüz tasarımıyla birlikte sıkça duyduğumuz kullanılabilirlik, kullanıcı deneyimi gibi tanımlamalar son zamanlarda duymaya aşina olduğumuz tanımlamalar. Bahsi geçen kavramlar altında UI gibi farklı kavramlar da yer almaktadır. İlerleyen yazılarımızda paylaşacağımız bu kavramları paylaşmak istedik:

UX (User Experience – Kullanıcı Deneyimi)
UXD (User Experience Design – Kullanıcı Deneyimi Tasarımı)
ID (Interaction Design – Etkileşim Tasarımı)
IA (Information Architecture – Bllgi mimarisi)
Usability (Kullanılabilirlik)

 

Günümüzde yazılan bütün web siteleri ve aplikasyonları UI si şu şekilde tasarım süzgecinden geçmektedir;

Genellikle photoshop biçimde ileri düzey programlar kullanılarak yapılır. Her birinin kendine ait formatları vardır. Kullanıcı dostu olması tasarlanan UI’nin kullana bilirliğini artırır ve pekçok firma bu noktaya dikkat ederek UI tasarımlarını hazırlatırlar. Kullanıcı ara yüzü tasarımcısı ülkemizde yaygın meslek konumunda değil maalesef... Ara yüz tasarımcısı dünyadaki bütün gelişmeleri takip eden birey konumunda olmalı ve kendi vizyonu ile bütünleştirip ara yüzü yazılımları deneyimine sahibi olmalıdır. İnternet sektöründe daha farklı ve deneyimlilik isteyen uzmanlık alanı artık bir istek değil gereklilik haline bürünmüştür. İnternet üzerinde kullandığımız en sık sosyal platformlar hep bu tasarımcıların önemli eserleridir. Ara yüz tasarımcıları kullandığımız televizyon kumandasına kadar tasarı yaparlar ve en işlevsel ve etik şekilde kullanmamız için çalışmalar yaparlar. Mesela tuşların rengi, büyüklüğü, kullanım sırası hep bu tasarımcılar konu mumundaki araştırmalar sayesinde ilerletilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Bizler bu tasarımlar sayesinde istediğimiz film ya da diziyi izler konuma gelebiliyoruz.

Firmaların ise tercih nedeni olan ara yüz tasarımcıları, kullanıcıların o sitede daha fazla vakit geçirebilmesi ve firmanın sunduğu hizmetten faydalanmasını sağlar. Bir program ne kadar profesyonel bir ara yüz tasarımına sahip olursa, tıklanacağı uygulamalarda o kadar fazla kullanıcının elinin altında olur.  Hem firma kazanır konuma gelir hem de kullanıcı bu dost tasarım sayesinde o programın hayatın da önemli bir alışkanlığı haline getirir.

İyi bir UI tasarımcısı aynı zamanda yarattığı tasarımları her zaman kontrol etmeli ve bir sonraki adım için hazırlanmış olmalıdır. Tasarım ne kadar çok gelişmeye ve geliştirmeye açıksa işlevselliği de o kadar artar. Firma da anlaşmalarını bu ortaya çıkan ürüne göre yeniler ya da iptal eder. Çıkarılan tasarımı süzgeçten geçirilerek ortaya çıkabilecek sorunları yarı yarıya çözmek anlamına gelir. UI tasarımcısı ürününe geniş bakış açısıyla bakmalı ve kullanıcının her türlü sorusunu cevaplamak için çalışmalıdır. UI tasarımcısı aynı zamanda bir UX tasarımcısı ile birlikte çalışırsa ortaya çıkacak iş o kadar sağlam olur. UX tasarımcısı kullanıcı deneyimi demektir. Bir UX tasarımcısının bilgi alanları ne kadar fazlaysa o kadar geniş bir kitleye hitap eder. Her türlü üretim ve satış odaklı konuyla ilgilenebilmelidir.

Daha önce ele aldığımız  UX Nedir Ve Nasıl Geliştirilmelidir ? okumanızı öneriyoruz