UX Nedir Ve Nasıl Geliştirilmelidir ?

UX Nedir Ve Nasıl Geliştirilmelidir ?

UX, kullanıcı deneyimi anlamına gelir ve sürdürülebilir memnuniyetin yanı sıra uzun süreli değer algısı yaratmak için önemlidir.

Kullanıcı deneyimi tasarımı yeni bir ürün veya hizmet oluşturma sürecinde, tüketicinin beklentilerini karşılamak için atılacak ilk adımdır. Pazarlamacılar ve araştırmacılar için sezgisel tasarımın bir araya geldiği bu süreç çok önemlidir. Çünkü böylece hem ilk satın alma kararına etkide bulunur hem de uzun süreli kullanıcı memnuniyeti sağlayabilirler.

Pazarlama sektörünün rekabeti nedeniyle, markalar sürekli olarak rakiplerinin önüne geçmeye çalışıyor. İlk satışta başarıya ulaşmak için çok sayıda marka stratejisi oluşturuluyor. Buradan sonraki en önemli adım müşterileri marka savunucusuna çevirmek. Çünkü marka savunucuları kulaktan kulağa reklam yaparak satışlarınızı artırırlar ve böylece viral başarıya ulaşabilirsiniz.

 

Web Siteleri Ve Uygulama Tasarımı İçin Kullanıcı deneyimi

Web sitenizin ve yaptığınız uygulamaların rakiplerinizden daha değişik olması gerekiyor çünkü ticaret, müşterilerin marka bilgilerine akıllı telefonları ve tabletleri aracılığıyla ulaştığı mobil teknoloji üzerinden yapılmaya başladı.

İşte bu gelişmelerin olumlu ve olumsuz yanları da var. Mesela, online araştırma yapan bir müşteri için bilgiye ulaşmak zorlaştıkça satış yapmak veya pozitif etki bırakmak da o kadar zorlaşıyor. Bu nedenle web üzerinden veya uygulama üzerinden satış yapabilmeniz için kusursuz bir kullanıcı deneyimi tasarımına sahip olmanız gerekir.

UX tasarımı kullanıcı merkezlidir. Bu şu demek ki, bir UX tasarımcısının görevi uygulamanın veya web sitesinin yaratıcı yanlarını müşteri için kullanışlı hale getirmektir. Kimi zaman estetik olan ögeler, navigasyon açısından cazip olmayabilir. Tamamen bir yerden esinlenerek bir görünüşe odaklanmak son kullanıcının ihtiyaçlarının gözden kaçmasına sebep olabilir.

Bu nedenle tasarım aşamasında web sitesinin veya uygulamanın kullanımının ne kadar keyifli olduğunu ve navigasyonun kolaylığını test etmelisiniz. Amacınız kullanıcıya şık bir tasarım sunarken aynı zamanda da keyifli bir deneyim yaşatmak olmalıdır.

 

Sezgisel Tasarım: UX Tasarımcıları İçin Marka Algısı Süreci

Bir sistem oluştururken veya marka mesajı iletirken, sistem ne kadar karmaşık olursa müşterinin memnuniyeti o kadar düşer. Uygulamanın veya web sitesinin tasarımı bu sebeple çok önemlidir. Bir eticaret sitesinin başarısı birçok değişkene bağlı olsa da bilgilere kolay erişim bunlar arasında en büyük etkiye eticaret sitesi sahiptir.

Bir web sitesine gelen ziyaretçi, site içerisinde rahatça gezinebiliyor ve içerikle aktif bir şekilde etkileşime girebiliyorsa bu sitedeki bilgilere kolay erişilebiliyor demektir. Yani bu UX açısından başarılı bir sitedir.

Bir web sitesinin, uygulamanın, ürünün veya hizmetin marka algısı yaratmak markanın güçlü ve bir iletişim kaynağıdır. Mesela, Coca-Cola’nın kırmızısı ona özel bir renk ve marka algısı yaratır. Kırmızı rengi bu markayla özdeşleşmiştir. Bu algıyı yaratmak için müşterilerinizin web siteniz ya da uygulamanızda uzun zaman geçirmesini sağlamanız gerekir.

Araştırmalar da, bir web sitesinde veya uygulamada geçirilen süre uzadıkça satın alma ve dönüşüm ihtimalinin arttığını gösteriyor. Bu sebeple, web siteniz veya uygulamanız üzerinden daha fazla kâr elde etmek için en doğru şekilde kullanıcı deneyimini sunmanız gerekiyor.

 

Kullanıcı Odaklı Konseptler

Bir UX tasarımcısı iseniz müşterinin davranışını gözlemleyerek bilgilere veya ürünlere erişim yönteminin ya da uygulamasının problemlerini tespit etmelisiniz. Müşterileriniz için akıcı olan yapıyı ve ürününüzü deneyimlerken, müşterilerinizin karşılaştığı sorunları göz önünde bulundurarak çalışmalarınızı sürdürmelisiniz ve empati kurmalısınız.

UX tasarımınızın başarılı olup olmadığını test etmek için aşağıda ki maddelere bakabilirsiniz;

  • A/B test verisi oluşturun ve farklı tasarımlara, grafiklere ve içerik etkileşimlerine ait dönüşüm oranlarını değerlendirin. Böylece veri miktarının yanı sıra, verinin kullanıcı süreci ve hata tespitini ayrıntılandırmak üzere nerede ve ne zaman kullanıldığı bilgisine de ulaşabilirsiniz.
  • Test sürecine dahil olanların etkileşimlerine ait sonuçları kaydedin. Aksaklık yaşanan ya da rahatsız edici veya karmaşık olan bölümleri tespit edin.

 

Personalar

UX tasarımcıları genellikle bir veya birden daha fazla hayali kullanıcı, yani persona kullanır. Bu personalar, markanın ortalama müşteri profilinin ihtiyaçları ve taleplerine uygun olarak oluşturulur. Her bir persona kendi ihtiyaçlarına ve tercihlerine sahiptir. Böylelikle ürün, web sitesi veya uygulama daha farklı müşterilere hitap eder hale gelir.

Tüm dünya üzerinden insanlara hitap etmesi istenen bir tasarım için farklı karakter tipleri A/B testine yerleştirilir. Mesela, ticari bir web sitesi tasarımında, persona kullanımı sayesinde optimal navigasyon için wireframe ve site haritası geliştirilir.

 

Sonuç

UX ile ilgili en heyecan verici özellik ise müşteri memnuniyetini ilk belirleyen faktör olmasıdır. Tasarım müşteri odaklı olmaya başladıkça satış ve talepler de uygun şekilde değişir. Bu sebeple Microsoft gibi markalar müşteri sadakati yaratmak için kullanıcı deneyimi araştırmalarına büyük önem vermektedir. Markaların müşteri ile empati kurması ve satış kazancını birlikte düşünmesi gerekiyor.

Daha önce ele aldığımız  Şirketiniz için En İyi 5 Dijital Pazarlama Çözümü yazısını okumanızı öneriyoruz