Yeni Eğitim Dönemi

Yeni Eğitim Dönemi

Bu dönem eğitim ve öğretim yılı her zamankinden daha farklı yapılmaktadır.Uzaktan eğitim modeliyle tanıştığımız salgının ilk dönemlerini geride bırakırken “yeni normal” eğitim hayatına merhaba diyeceğimiz bir sürece girimiş bulunuyoruz. Yeni kurallar ve önlemler yüzünden özellikle öğrencileri alışık olmadıkları bir eğitim bekliyor. Aileler ve öğrenciler de bu süreçte  kendi önlemlerini almalıdır.

Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu’nun hazırladığı “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” güncellendi. Bu rehbere göre ;

● Eğitim faaliyetine başlamadan önce mutlaka okul binasının genel temizliği su ve

deterjanla yapılacak.

● Okullarda temassız ateş ölçer, maske, sıvı sabun ve el antiseptiği veya en az yüzde 70 alkol içeren kolonya bulundurulacak. Kullanılmış maskeler için kapaklı çöp kutuları verilecek.

● Sınıf, kantin ve yemekhane gibi toplu kullanım alanlarında sosyal mesafe en az bir metre olacak.

● En az dört metre kareye bir kişi düşecek şekilde öğrenci ve personel planlaması yapılacak

● Alınacak önlemler okulun varsa web sayfasında yayınlanacak, okul açılmadan önce velilere e-okul, e-posta gibi iletişim kanallarıyla bilgilendirme yapılacak.

● Öğrencilerin bırakılması ve alınması sırasında personel ve veliler sosyal mesafe kurallarına uyacak, maske takacak.

● Okulda bulunan öğretmen, öğrenci ve diğer çalışanlar maske takacak, maskesi olmayanlar için bina girişinde maske bulundurulacak. Okulda bulunan kişilerin tümü kuralına uygun maske takacak, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirilecek. Yeni maske takılırken ve sonrasında el antiseptiği kullanılacak.

● Sınıf ve odalar pencereler açılarak düzenli şekilde sık sık havalandırılacak. Doğal havalandırma tercih edilecek. Klima olması durumunda ise Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan klima önlemlerine uyulacak.

● Okulların açılmasıyla velilere, özel hazırlanmış “Bilgilendirme Formu ve Taahhütname” iki nüsha halinde imzalatılacak, bir nüshası velilere verilecek.

 Uzmanlar  çocuklara pandemiyle ilgili detaylı bilgi verilmesinin gerekli olduğunu söylüyor. Çocuklara özellikle fiziksel mesafe ve maske kullanımı konusunda bilinçlendirilmeliler.Ayrıca “Okulum Temiz” belgesinin okula verilip verilmediğinin ebeveynlerce sorgulanmasının da önemli olduğunu belirtiyor.

Sizlerde  yeni dönem eğitim hizmetlerinden hizmetimizden fayalanmak isterseniz hemen bizimle  buradan iletişime geçin.

“Ajans Danşmanlığı Hizmeti”  adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.