Müşteri Şikayetleri Nedir?Neden Önemlidir?

Müşteri Şikayetleri Nedir?Neden Önemlidir?

Varlığını sürdürmek isteyen her işletme müşteri odaklı bir yaklaşım geliştirmelidir. Müşteri destek hizmetlerine yatırım yapılması, markaya yönelik şikayetlerin farkında olunması ve işletmelerin hizmet ya da deneyimlerini müşteri şikayetlerini baz alarak yapılandırması çok önemlidir.

Peki Müşteri Şikayeti Ne Anlama Gelir?

Müşteri şikayetleri, müşterinin işletmeniz ile yaşadığı olumsuz deneyimin dışa vurumudur-müşterinin marka algısı ile deneyimlediği hizmet arasındaki uçurumun somut birer göstergesidir.

Müşteri şikayetleri, iletişim eksikliği, kurumsal süreçler veya düşük hizmet kalitesi ve pek çok. farklı  konu ile alakalı olabilir. Önemli olan, her şikayetin işletmeyi başarılı kılmada kullanılacak paha biçilmez birer fırsat olduğunu fark etmek ve bu çatışma durumunu marka açısından olumlu bir noktaya getirebilmektir.

Müşterilerinize görüş, öneri ve şikayetlerini sizinle paylaştıkları için ne kadar minnettar olsanız azdır.Çünkü müşterilerin ürün ve hizmetlerinize ilişkin problemlerini en iyi bu şekilde anlayabilirsiniz. Müşteriden gelen her şikayet işletmenizi büyütecek beklenmedik fırsatlar yaratabilme potansiyeline sahip olupmakla birlikte son derece değerlidir.

Müşteri Şikayetleri Neden Önemlidir?

Müşteri şikayetleri, müşterinin işletmenize ait duygu ve düşüncelerine ilk elden ulaşmanızı sağlar. Pahalı pazar araştırmalarına girişmek veya geribildirimleri düzenlemek yerine müşteri şikayetlerine şahid olup en sahici geri bildirimi elde etmiş olursunuz. Hele bir de şikayetlerle birebir uyumlu, doğru adımları da attınız mı değmeyin başarınıza..Şirkete neler katar?birlikte inceleyelim;

1) İşletmenin mevcut durumunu gözler önüne serer ve gerçeklik kontrolünü sağlar.

 

2) Müşteriyi daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

3) Ürünlerinize / hizmetlerinize ilişkin geri bildirim alma imkanı sunar.

4) Çevrim içi itibarınızı korumanızı sağlar.

5) Müşteri destek hizmetlerinizi geliştirir.

6) Müşterilerinizle etkili bir iletişim kurma imkanı sunar.

7) Sadık müşteriler kazandırır.

 

Unutmayın en büyük ve en değerli varlığınız müşterilerinizdir. Bu nedenle, her müşteriye sahip olduğunuz ilk ve tek müşteri kendisiymiş gibi davranmalısınız.

Uzaktan Çalışma Ortamı Hazırlamak  adlı yazımızada göz atabilirsiniz.

Teklif ve detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.